Kalendarz

Wakacje w Muzeum Niepodległości

2015.07.02 15:10

Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

1 lipca–28 sierpnia od środy do piątku

w godz. 10.00–11.30 oraz 12.00–13.30.

w Muzeum Niepodległości w Warszawie

(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

przy al. Solidarności 62 – blisko Pl. Bankowego)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

W ramach akcji „Lato w mieście” Muzeum Niepodległości w Warszawie, przygotowało trzy propozycje zajęć dla najmłodszych pod hasłem Odkrywcy historii. Na spotkaniu Śledztwo w sprawie orła białego dzieci poznają ciekawe i niekiedy zaskakujące przemiany wizerunków herbowych z orłem białym, które dokumentowały związki pomiędzy rodami panującymi w Polsce i w innych państwach europejskich. Podczas warsztatów będą miały okazję zastanowić się, dlaczego herb danej rodziny posiada taki, a nie inny wizerunek. Dla urozmaicenia zajęć przygotowaliśmy dla dzieci zestawy zadań edukacyjnych.

 

Na zajęciach Mazurek Dąbrowskiego, ,,hit” nieśmiertelny! uczestnicy wakacyjnej akcji Lato w mieście poznają historię najbardziej rozpoznawalnej pieśni patriotycznej, która stała się w 1927 roku hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Powstańcze historie to tytuł najnowszego spotkania przygotowanego przez pracowników Działu Edukacji i Promocji MN. Będzie to okazja do poznania niezwykłej historii Polaków walczących o niepodległość w XIX i XX w.

 

Dla nieco starszych uczniów (klasy 4–6) przygotowano dwie propozycje zajęć pod nazwą Zbuntowani patrioci. W czasie warsztatów Od ucznia do legionisty uczestnicy poznają historię i losy żołnierzy Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Piłsudskiego. Wśród nich było wielu młodych chłopców, gimnazjalistów, którzy ochoczo zaciągali się, by walczył o niepodległość, choć… niektórzy, jak 16-letni Leopold Okulicki, musieli w tym celu uciekać z domu przez okno. Wyrwać murom zęby krat to spotkanie poświęcone realiom Polski powojennej. Zostaną przeanalizowane różne strategie oporu artystów, polityków oraz zwykłych ludzi przeciwko PRL-owskiej cenzurze i powszechnej inwigilacji w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Zajęciom towarzyszy fragmenty filmów dokumentalnych oraz zestaw zadań edukacyjnych.

 

Zajęcia Powstańcze historie oraz Wyrwać murom zęby krat dostępne będą w wersji plenerowej (miejski spacer historyczny) oraz stacjonarnej, zależnie od warunków pogodowych.

 

Udział we wszystkich zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr. tel. (22) 826 90 91 wew. 42 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 do 15.30). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl.

 

Liczba wyświetleń: 75

powrót