Kalendarz

Monety próbne, obiegowe i okolicznościowe. Dar Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku

2015.05.21 13:55
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

29 maja–12 lipca, Muzeum Mazowieckie w Płocku

ul. Tumska 8

www.muzeumplock.art.pl

 

Monety prezentowane na wystawie przygotowanej przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, są wynikiem 35 lat współpracy Narodowego Banku Polskiego z MMP. W 1980 roku Muzeum Mazowieckie w Płocku po raz pierwszy otrzymało przekaz monet próbnych, obiegowych i okolicznościowych ze skarbca emisyjnego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Od tamtej pory Muzeum co roku otrzymuje w darze od NBP zestaw wybranych monet.

 

Monety okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia, postacie czy rocznice historyczne związane ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody czy sportu. Pierwszą monetę kolekcjonerską NBP wyemitował w 1966 r.  Była to moneta z wizerunkiem Mieszka I i jego żony Dąbrówki.

 

Dotychczas ukazało się ponad 450 monet kolekcjonerskich w pojedynczych tematach oraz w seriach tematycznych, m.in. „Dzieje złotego” (przedstawiała kolejne etapy w historii monetarnej Polski i funkcjonowania złotego); „Historia Jazdy Polskiej” (prezentuje polskie formacje wojskowe i typy uzbrojenia na przestrzeni wieków); „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”; „Polscy Malarze XIX/XX wieku” (sylwetki najwybitniejszych malarzy polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku); „Historyczne Miasta w Polsce” (upamiętnia miasta o istotnym znaczeniu w dziejach naszego kraju); „Wielkie bitwy” (największe bitwy oręża polskiego); „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”.

Od 1993 roku Narodowy Bank Polski emituje popularną serię monet „Zwierzęta świata”, która przedstawia gatunki zwierząt zagrożone przez rozwijającą się cywilizację. W 2013 r. Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Skarby Stanisława Augusta”, która odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego przez Jana Filipa Holzhaeussera.

Na wystawie można zobaczyć również monety, które są efektem współpracy NBP i Mennicy Polskiej S.A. w Warszawie z innymi emitentami i mennicami. 4.06.2012  NBP wprowadził do obiegu monety z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, których emitentem był NBP i Narodowy Bank Ukrainy. Natomiast „Kangury świata”, zestaw monet 20 zł (Polska) oraz 1 $ (Australia) z wizerunkami kangurów, w drewnianym etui, jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Banku Polskiego oraz Australijskiej Mennicy Królewskiej.

 

Prezentowane na wystawie monety odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i precyzją wykonania. Projekty dla Mennicy Polskiej wykonują znani artyści, znakomici medalierzy i  rzeźbiarze, jak: E. Olszewska-Borys, A. Jarnuszkiewicz, E. Tyc-Karpińska, D. Surajewska, A. B. Wątróbska-Wdowiarska, U. Walerzak, R. Kotowicz, A. Nowakowski, T. Tchórzewski. W przeszłości byli to m.in., już nieżyjący: S. Wątróbska, J. Markiewicz-Nieszcz, B. Chmielewski. Niejako tradycją już stało się, że Gabinet Numizmatyczny MMP przygotowuje na kolejne edycje Jarmarku Tumskiego wystawę eksponatów z własnych zbiorów lub we współpracy z kolekcjonerami płockimi.

Liczba wyświetleń: 238

powrót