Kalendarz

I Mazowiecki Konkurs Literacki im. Zygmunta Jana Rumla

2015.04.16 09:50 , aktualizacja: 2015.04.16 09:56

Autor: Sylwia Urban (KP), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Zachęcamy do udziału młodzież w wieku 16–28 lat. Na zestawy złożone z trzech wierszy o dowolnej tematyce czekamy do 5 maja br. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

 

Górna cezura czasowa ma uświadomić miłośnikom poezji, w jak młodym wieku zginął nasz wybitny poeta z Kresów Wschodnich.

 

Osoba i twórczość Zygmunta Jana Rumla jest mało znana w środowisku polskim i warszawskim z powodu tragicznej śmierci poety w młodym wieku na dawnych kresach Rzeczypospolitej, w czasie tzw. rzezi wołyńskiej. Urodził się w 1915 r. w Sankt Petersburgu, ale jego dzieciństwo upłynęło na wsi wołyńskiej. Liceum kończył w Krzemieńcu, gdzie mieszkał w dworku należącym niegdyś do rodziny Juliusza Słowackiego. Następnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ale ciągle angażował się w życie społeczne macierzystych stron. Walczył w czasie kampanii wrześniowej i okupacji, jako emisariusz na Wołyniu w Związku Walki Czynnej i w Warszawie w Batalionach Chłopskich (pseudonim „Krzysztof Poręba”). Na początku lipca 1943 r. wydano mu rozkaz przeprowadzenia pokojowych rozmów z miejscowym dowództwem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na Wołyniu, w czasie których zginął. Według przekazów rodzinnych, rozpowszechnionych przez jego żonę Annę z Wójcikiewiczów, mord odbył się przez rozerwanie końmi.

 

Cudownie odnaleziony jego dorobek to zaledwie 40 wierszy ocalonych z pożogi wojennej przez matkę, żonę i teściową. Po raz pierwszy jego wiersze wydała LSW prawie 40 lat temu. I ostatnio, kilka lat temu w nakładzie 300 egzemplarzy, tomik jego wierszy zatytułowany „Dwie Matki" wydało Stowarzyszenie Rodzin i Osadników Polskich. Chcemy przywrócić pamięć o jego życiu i twórczości wśród młodych pokoleń, aby wskazać kierunek rozwoju humanistycznego dla młodych adeptów pióra oraz pokazać przykład niezłomności i siły ducha. Z okazji setnej rocznicy urodzin poety pragniemy ocalić od zapomnienia pamięć o nim i oddać tym samym należną mu cześć. Wiele lat później, z okazji wydania zbiorku jego poezji pisał o nim Jarosław Iwaszkiewicz: „był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem. To, co pozostało po Rumlu, świadczy o tym dobitnie [...] Nazwisko warte zapamiętania, bo oznacza ono niezwykłego młodzieńca, prawdziwego poetę – a przy tym umysł oryginalny”. Dlatego wspólnie z Towarzystwem Historycznym im. Szembeków i Urzędem Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy organizujemy I Mazowiecki Konkurs Poetycki im. Zygmunta Jana Rumla.

 

Regulamin konkursu w pliku do pobrania.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 517 kB, Liczba pobrań: 431, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 200

powrót