Kalendarz
„Kolejarze na start! Sport i Turystyka wśród kolejarzy” – wystawa
8 kwietnia, godz. 18.00 wernisaż wystawy – czynna do 30 kwietnia
w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Centrum Olimpijskie
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy „Kolejarze na start! Sport i turystyka wśród kolejarzy". Gośćmi honorowymi wernisażu będą: Irena Szewińska – lekkoatletka, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, Marian Woronin – lekkoatleta, wicemistrz olimpijski z Moskwy w sztafecie 4 x 100 m oraz Jerzy Szczakiel – żużlowiec, indywidualny mistrz świata z 1973 r.
Któż z miłośników piłki nożnej nie słyszał o Lechu Poznań, Polonii Warszawa czy Pogoni Szczecin? Kto z fanów żużla nie śledził poczynań motocyklistów ze szczecińskiego Pioniera czy Opola? Któż wreszcie nie słyszał o naszej wspaniałej biegaczce i multimedalistce Irenie Szewińskiej? Kto jednak wie, co łączy tych wszystkich wspaniałych sportowców? Odpowiedź jest prosta. To kolej!
Projekt objęty został patronatem honorowym przez Irenę Szewińską - członkinię Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wystawa w złożony sposób pokazuje mało znany powszechnie wkład działalności pracowników Polskich Kolei Państwowych w rozwój polskiego sportu. Temat ten jest niezwykle ważny i silnie rozbudowany od samego początku działalności polskich „dróg żelaznych”. Historia kolejarskich klubów sportowych, sięga bowiem aż do roku 1910, kiedy to powstał pierwszy branżowy zespół piłkarski Sandecja Nowy Sącz. Jak grzyby po deszczu powstawały kolejne: Polonia Warszawa, Stella Gniezno czy Czuwaj Przemyśl. Są to tylko nieliczne z ponad sześćdziesięciu organizacji sportowych, o których Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie opowie poprzez tę wystawę.
Kolejarze, w swoich sportowych sukcesach, poszczycić się mogą wieloma wspaniałymi nazwiskami. To nie tylko wspomniana wcześniej Irena Szewińska, ale też Marian Woronin, Waldemar Marszałek czy Władysław Komar. Wszyscy oni wywodzą się z kolejarskich klubów i to w ich barwach zdobywali swoje najwyższe laury. Na wystawie zobaczymy buty Ireny Szewińskiej, która była także pracownikiem PKP, motocykl żużlowy zdobywcy mistrzostwa świata Jerzego Szczakiela, pracującego w Zakładach Napraw Taboru Kolejowego w Opolu, czy przedwojenne narty przekazane przez jednego z kolejarskich mistrzów. Równie ważnym aspektem sportowego życia kolejarskiej braci, była szeroko pojęta turystyka. Ogromny wachlarz rajdów, zlotów czy kajakowych spływów, to oddzielny, ale równie ważny temat tej wystawy. Na zwiedzających czeka bogaty zbiór pamiątek z organizowanych przez kolej imprez turystycznych, takich jak odznaki, proporczyki, naszywki czy dokumenty.
Mamy nadzieję, że wystawa odkryje przed nami na nowo, zapomniany a często niedoceniany świat sportu i krajoznawstwa kolejarskiego.
Wystawa jest przedsięwzięciem zorganizowanym wspólnie przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 330
powrót