Kalendarz

Spotkanie i otwarcie poplenerowej wystawy „Sokołówek dawniej i dziś w czterech porach roku”

2015.03.10 08:35

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

12 marca, godz. 16.00

Muzeum Mazowieckie w Płocku – Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11 B

www.muzeumplock.art.pl

 

Zapraszamy na spotkanie z Ziemią Ciechanowską poprzez pryzmat pozytywistycznej działalności Sokołówka. Był tu majątek, który Tomasz Klonowski nabył w 1874 r. na licytacji w Płocku – stolicy ówczesnej guberni, do której należał także powiat ciechanowski. Majątek ten obejmował obszar 235 ha, który w całości jego właściciel przekazał na cele oświatowe. Utworzono tam ludową szkołę rolniczą dla ubogich włościan.

Szkoła powstała w 1909 r. staraniem działaczy zaraniarskich. Istniała do 1939 r., kiedy to Niemcy utworzyli na jej terenie lotnisko, a w 1945 opuszczając – całkowicie zburzyli wszystkie obiekty szkolne.

Do 1914 r. szkoła ta była placówką na wskroś patriotyczną. Oprócz nauki zawodu rolnika, była narzędziem ciechanowskich patriotów w walce z rusyfikacją.

 

W okresie międzywojennym Sokołówek stał się centrum zawodowego szkolnictwa rolniczego o zasięgu ogólnopolskim. Jego rangę docenił Prezydent RP Ignacy Mościcki, wizytując Sokołówek w maju 1930 r. Nazwał ją wtedy: „…Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego Ziemi Ciechanowskiej, jako że żadna inna nie dorównuje jej rozmachem, wielością wykładanych przedmiotów i swoim zasięgiem oddziaływania…”

 

Dziś Sokołówek w sensie materialnym nie istnieje, więc plener malarski i wystawa poplenerowa „Sokołówek dawniej i dziś – w czterech porach roku”, na którą serdecznie zapraszamy, jest jedną z form utrwalenia i ocalenia od zapomnienia idei, która tam się zrodziła.

 

W klimat tamtych czasów wprowadzi dr Janusz Gmitruk – dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie w prelekcji pt. „Sokołówek w panoramie ruchu ludowego”. Z Sokołówka wyszło wielu wybitnych działaczy okresu międzywojennego. Poznamy również jednego z wychowanków Sokołówka – Kajetana Sawczuka – zapomnianego poetę ludowego oraz pochodzącą z Płocka, znakomitą działaczkę i nauczycielkę Wandę Żebrowską-Kacprzak.

Liczba wyświetleń: 136

powrót