Kalendarz

Gdzie góry sięgają morza – bałkańskie opowieści muzyczne. Koncert

2015.01.27 13:40 , aktualizacja: 2015.01.27 13:46
Autor: Magdalena Wrzesińska, PME w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

16 lutego, godz. I edycja: 9.00; II edycja: 11.00

Muzeum dla Dzieci

w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

www.muzeumdladzieci.pl

www.facebook.com/muzeumdladzieci

 

Muzyczne spotkania z grupą BALKAN SEVDAH oparte będą na ramowej opowieści. Pierwsza z nich – Dlaczego róże w Bułgarii pachną najpiękniej? – Opowieści z Doliny Róż. W treść wydarzenia wplecione zostaną piosenki, melodie i tańce, wykonywane razem z publicznością.

Na każdym ze spotkań ( w tym sezonie planujemy trzy koncerty: 16 lutego,  20 kwietnia i 1 czerwca) grupa Balkan Sevdah prezentować będzie nietypowe, bałkańskie instrumenty . Na pierwszym spotkaniu główną uwagę skierują w stronę etnicznych bębnów, czyli davula/tapana, darabuki i bendira szeroko wykorzystywanych w tradycyjnej muzyce bałkańskiej. W następnych odsłonach pojawią się obszerniejsze omówienia instrumentów dętych, strunowych i innych.

 

Dajmy się porwać bałkańskiej muzyce!

Zapraszamy na koncerty grupy zorganizowane oraz gości indywidualnych! Zapraszamy na godzinę 9:00 lub 11:00.

 

Balkan Sevdah – kim są?

Twórcy spotkali się, żeby podzielić się swoimi  pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.Starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu. Od stycznia 2015 wzbogacili  brzmienie zespołu o etniczne bębny.

 

Obowiązują zapisy

www.muzeumdladzieci.pl

tel. 22 696 53 80

 

Liczba wyświetleń: 82

powrót