Kalendarz

12. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

2014.10.30 15:35
Autor: Magda Makarczuk, Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

3-9 listopada

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa):

Kino LUNA (ul. Marszałkowska 28, Warszawa)

Klub festiwalowy: Tel Aviv (ul. Poznańska 11)

www.facebook.com/WarsawJewishFilm

 

Zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i kina Luna na 12. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Tegoroczny festiwal dedykowany jest Claude’owi Lanzmannowi. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, rabin Stas Wojciechowicz, ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karfík, Muzeum Historii Polski, Instytut Francuski w Polsce.

 

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się prawie 50 filmów, z czego niemal 40 będzie walczyło o Grand Prix (15 000 złotych) – nagrodę ufundowaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i o nagrodę specjalną ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej (10 000 złotych).

 

Przez 7 dni widzowie 12. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obejrzą najciekawsze produkcje m. in. z Izraela, Polski, Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Projekcja otwierającego festiwal filmu Choleryk z Brooklynu z ostatnią rolą Robina Williamsa odbędzie się 3.11 o g. 19:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

9 listopada w Kinie LUNA zamknięcie festiwalu pokazem LIBAN (Złoty Lew 2009) z udziałem reżysera filmu SAMUELA MAOZA - gościa honorowego festiwalu.

 

W programie znalazło się wiele głośnych filmów prezentowanych na międzynarodowych festiwalach: m. in. filmy Amosa Gitaia: Ana Arabia oraz TSILI (WENECJA 2014, Kino LUNA), Anioł śmierci - argentyński kandydat do Oscara, pokazywany na festiwalach w Cannes, San Sebastian i Berlinie (6.11, 16:00, Kino Luna); Szpilka / The Pin (9.11, 16:45, Kino LUNA) pierwszy kanadyjski film fabularny w jidysz, przejmująca historia miłosna ukazująca losy pary, która ukrywa się na litewskiej wsi podczas II wojny światowej; prezentowany m. in. w Sundance dokument Zielony książę / The Green Prince (07.11, 21:30, Kino LUNA), opisujący historię syna założyciela i przywódcy Hamasu, którzy stanął po drugiej stronie barykady. Pokażemy też niezwykły film Biegnij, chłopcze, biegnij (7/11, 19:00, Kino LUNA) ekranizację przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva w reż. Pepe Danquarta. W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. Odbędzie się też pokaz przedpremierowy filmu Gang Rosenthala / Closer to the Moon (08.11, 20:00, MUZEUM POLIN), prawdziwej historii grupy żydowskich „prawych gangsterów”, którzy w 1959 roku zorganizowali w Bukareszcie największy napad na bank w historii Rumunii. Na uwagę zasługuje również film Simona Targeta Brzostek: historia pewnego powrotu (6/11, 17:30, Muzeum Polin), w którym głos zabierają m. in. Anne Applebaum, prof. Norman Davies, Tad Taube i rabin Michael Schudrich.

 

Inną ciekawą propozycją z tegorocznego festiwalu jest blok filmów poświęconych Janowi Karskiemu, odbywający się pod patronatem Muzeum Historii Polski. W programie znalazły się także spotkania z reżyserami, Dzień kina niemieckiego pod patronatem niemieckiej telewizji ZDF oraz sekcja filmów kulinarnych połączonych z warsztatami organizowanymi we współpracy z JCC Warszawa pod patronatem magazynu „Kukbuk”.

 

Organizator: Fundacja Kamera Dawida i firma Adgam

Główny partner: Muzeum POLIN.

Kontakt dla mediów: Ignacy Strączek, tel. 609 383 521

Liczba wyświetleń: 98

powrót