Kalendarz

„Igrzyska za drutami” – wystawa

2014.09.03 12:10 , aktualizacja: 2014.09.25 08:25

Autor: Kamil Siemiradzki, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

2) Flaga olimpijska...
1) Proporczyk nagrodowy za...
3) Puchar dla WKS Lwów,...

10 września, godz. 17.00 wernisaż wystawy

(wystawa czynna do 31 grudnia)

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

(Centrum Olimpijskie na 4. piętrze)

ul. Wybrzeże Gdyńskie 4

www.muzeumsportu.waw.pl

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na wystawę zorganizowaną w 70. rocznicę zawodów sportowych pod nazwą „Rok Olimpijski w IIC” rozgrywanych w oflagu II C Woldenberg.

 

Wystawa opowiada o sporcie w niemieckich obozach jenieckich: XIIIA Langwasser, VII A Murnau, IIB Arnswalde, IIC Woldenberg i IID Gross-Born ze szczególnym uwzględnieniem lat olimpijskich – 1940 i 1944 roku. W latach tych, niezależnie od siebie, jeńcy kilku obozów postanowili uczcić ideę olimpijską, organizując zawody sportowe – w 1940 roku w stalagu XIIIA Langwasser tajne, zaś w 1944 w oflagu IIC Woldenberg i IID Gross-Born – jawne.

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikatowe w skali światowej zbiory z liczącej ponad 150 eksponatów kolekcji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, m.in.: flagi szyte w obozach, puchary nagrodowe z menażek, dyplomy uczestnictwa w kursach i zawodach oraz wiele innych pamiątek po działalności sportowej polskich żołnierzy w czasie niewoli. Pokazane będą także sylwetki niektórych organizatorów i zawodników: m. in. Teodora Niewiadomskiego, Arkadego Brzezickiego czy Antoniego Grzesika.

 

Na szczególne zainteresowanie zasługują pamiątki związane z tajnymi Międzynarodowymi Konspiracyjnymi Igrzyskami Jenieckimi w stalagu XIIIA Langwasser. Uczestnicy tych zawodów ryzykowali surowe kary w przypadku wykrycia przez niemieckich strażników faktu odbywania się zawodów. Z takim samym narażeniem życia zawodnicy i organizatorzy przechowywali flagę, medale i dyplomy nagrodowe po zakończeniu zmagań sportowych (część z nich ukryta była w gipsie rzekomo złamanej nogi Teodora Niewiadomskiego) – tylko dzięki sprytowi i zaufanym kontaktom udało się je wysłać do Warszawy, gdzie ukryte u matki T. Niewiadomskiego w skrytce w stolnicy przetrwały powstanie warszawskie i całą wojnę.

 

Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i Fundacją im. Władysława Orkana. Wykorzystano także zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych Romana Babuta.

 

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny z lekcją „Bez wyjścia?”, na której młodzież pozna warunki życia obozowego, daty, nazwiska i imiona uczestników i miejsca, w których rozgrywano igrzyska obozowe.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 341 kB, Liczba pobrań: 498, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 383

powrót