Kalendarz
Koncert w Dworze Krasińskich: Elżbieta Baklarz (harfa) i Piotr Marciak (skrzypce)
2014.07.02 13:20 , aktualizacja: 2014.07.02 13:27
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak
13 lipca, godz. 12.00
Sala koncertowa w Dworze Krasińskich
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza do Dworu Krasińskich na 526 koncert, podczas którego wystąpią krakowscy artyści: Elżbieta Baklarz (harfa) i Piotr Marciak (skrzypce).
Przed koncertem odbędzie się prezentacja dzieła z cyklu "Galeria Jednego Obrazu".
Program:
1. R. Kreutzer (1766-1831)/N. Bochsa (1789-1856)- Nocturne concertante op.71,nr3
2. R. Kreutzer/N. Bochsa-Nocturne for harp and violin
3. L. Spohr (1784-1859)-Fantasie in c op. 35 na harfę solo
4. L. Spohr (1784-1859)- Sonate in C minor WoO 23
5. C. Saint-Saens (1835-1921)- Fantaise op. 124
6. F. Kreisler (1875-1962)- Recitativo i Scherzo op.6 na skrzypce solo
7. M. Mchedelov ( 1903-1974)- Wariacje na temat Paganiniego na harfę solo
8. J. Massenet (1842-1912)- Meditation from "Thais"
9. P. Mascagni (1863-1945)- Intermezzo from "Cavaleria Rusticana"
Elżbieta Baklarz – harfa. W czerwcu 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie i otrzymała tytuł magistra sztuki. Występuje i gościnnie współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, orkiestrami symfonicznymi, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Operą Śląska, a także Sinfonią Varsovia, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim i K&K Philharmoniker, Goeffrey Alvarez Chamber Orchestra, Slovak Sinfonietta, Filharmonie Bohuslava Martinu oraz Orquestra du Norte. Brała udział w wykonaniu wielu utworów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych. Wiele z nich komponowanych było z myślą o powierzeniu jej roli pierwszej wykonawczyni i interpretatorki dzieł muzycznych, np. B. Scheaffer - Koncert na harfę, Fur Elise, Sonata na skrzypce i harfę, M. Negrey - Vitis Mistica, A. Walacinski- Hieroglif, M.Ptaszyńska- Euridice's Dream, M. Mengjiqi- Quae mane oramus, T.Pehlken- Drei gesanges, Sz. Tesarowicz-Tchnienie Miłosci. Obok indywidualnych recitali, była solistką orkiestr kameralnych, m. in.: Concerto Lamelli, Sinfonietta i Forum Sinfonia, Orkiestra G. Telemanna, orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. Uczestniczyła w koncertach i nagraniach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów polskiej i światowej sceny muzycznej (L.Maazel, M. Minkowski, K.Penderecki, H.Riling, J.Maksymiuk, L.Wicki, L.Livingstone, E. Kohn, J.Axelrod, G.Chmura, A. Wit, K.Kord, J.Krentz, i wielu innych) nagrywała programy dla TVN, Telewizji Kraków i RMF FM. Była zaangażowana w prace Internationales Bach Akademie i Internationales Junge Orchester Akademie. Rozwija również działalność artystyczną w kameralistyce. Od wielu lat wspólnie ze skrzypkiem Maciejem Lulkiem- koncertmistrzem orkiestry Sinfonietta Cracovia, tworzy duet Duo Concertante. Jej autorski projekt to Cracow Acoustic Trio. Harfistka gra na harfach Horngacher i Lyon&Healy.
Piotr Marciak – skrzypce. Kształcił się u prof. A. Cofalika oraz prof. K. Danczowskiej , uzyskując w jej klasie dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętności skrzypcowe doskonalił uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Grigorii Zhyslina. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, uzyskał IV nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem oraz wyróżnienie Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego. W 1999 roku miał zaszczyt wziąć udział w tourneé koncertowym Polish Festival Orchestra z Krystianem Zimermanem jako solistą i dyrygentem. Orkiestra w ramach jubileuszu 150. rocznicy śmierci F. Chopina wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych w tym m.in. Salle Pleyel w Paryżu, The Royal Festival Hall w Londynie oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku. Współpracuje stale ze słynną orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Koncertuje jako kameralista w kraju i za granicą, od 2012 r. także jako prymariusz kwartetu smyczkowego „Cordes Classiques”. Współtworzył zespół „Kameralistów Krakowskich” przekształcony później w Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”, zaliczanej do czołowych polskich i europejskich orkiestr kameralnych. Jako koncertmistrz II skrzypiec występuje z nią na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. W 2009 roku artystyczna działalność Piotra Marciaka w orkiestrze „Sinfonietta Cracovia” została uhonorowana odznaczeniem Honoris Gratia nadanym przez Prezydenta Miasta Krakowa. Prowadzi działalność pedagogiczną w krakowskich szkołach muzycznych. Współpracował z Cenrtal European Initiative Youth Orchestra przygotowując wybitnie uzdolnioną młodzież do występów w orkiestrze podczas europejskich tourneé koncertowych oraz prowadząc zajęcia w zespołach kameralnych. Wspólnie z krakowskim artystą malarzem Mariuszem Dudkiem, w ramach Autorskiej Galerii tworzy projekty interdyscyplinarne , poszukując związków malarstwa z muzyką. Do tej pory powstały m.in. : „Ostatnie pożegnanie-przebaczenie - dodekafoniczny fortepian” (wokół muzyki A.Schoenberga ) , „Nuta przeciw nucie – w poszukiwaniu kontrapunktu w malarstwie Szostakowicz-Beethoven-Bach” oraz „Basso continuo poszukiwań – nuta przeciw nucie w malarstwie – Schnittke-
Szostakowicz-Bach”.
Liczba wyświetleń: 661
powrót