Kalendarz

Koncert chopinowski oraz 46. Niedziela Sannicka

2014.07.01 12:15 , aktualizacja: 2014.07.01 15:49

Autor: ECA Sanniki, Wprowadzenie: Urszula Sabak

6 lipca, koncert – od godz. 14.00

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach  zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie cyklu koncertów chopinowskich. W sali koncertowej Pałacu w Sannikach wystąpią Piotr Latoszyński i Grażyna Szapołowska – wykonania muzyki klasycznej będą przetykane fragmentami książek artystki – „Poza mną” i „Ścigając pamięć”. Po koncercie odbędzie się ponadto wernisaż wystawy malarskiej „Grające, tańczące” Justyny Majewskiej.

 

Tego samego dnia Sanniki będą też areną innej ważnej imprezy. Kultura ludowa różnych rejonów Polski zostanie zaprezentowana w ramach 46. „Niedzieli Sannickiej”. Przez cały dzień będzie można m.in. zwiedzać stoiska z wyrobami z wikliny, pieczywem wiejskim, kwiatami i krzewami, z kolei wieczorem, w części artystycznej, wystąpią Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, kabaret „Kałamasz”, grupy „Drugi Tydzień” i „Concord” i inni.

Cała impreza odbędzie się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina oraz przylegającej do niego od strony wschodniej ulicy Parkowej.

 

Zwiedzający park otaczający sannicki Pałac będą mogli podziwiać nową rzeźbę, która stanie niedaleko wejścia głównego, w pobliżu tzw. ona Fryderyka Chopina i guwernantkę państwa Pruszaków (inicjatorów budowy obiektu), z którą suchego stawu. Przedstawia spędzał czas kompozytor podczas swojego pobytu w Sannikach w 1828 r., oraz fortepian.

 

Program 46. Niedzieli Sannickiej w załączniku do pobrania. Wstęp wolny.

 

Piotr Latoszyński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, na których kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów, takich jak: Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy.

 

GrażynaSzapołowska studiowała w PWST w Warszawie, którą ukończyła w 1977 roku, by trafić do Teatru Narodowego, gdzie występowała do 1984 roku. Będąc studentką, pojawiała się już w produkcjach telewizyjnych. Jej debiutem serialowym był udział w „Najważniejszym dniu życia”. Później przyszła pora na „Czterdziestolatka”  (1975) i „Lalkę” (1976). Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w filmie „Zapach ziemi” (1977). Grała również w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” (1979-81), „Przed odlotem” i „07 - Zgłoś się”. W 1982 roku zagrała w „Wielkim Szu”, a rok później w „Lata dwudzieste…Lata trzydzieste”. Za rolę w „Krótkim filmie o miłości” otrzymała m.in. nagrodę Srebrnego Hugo na MFF w Chicago. Z kolei „Przez dotyk” Magdaleny Łazarkiewicz zapewnił jej następujące wyróżnienia: Złoty Ekran ’86 oraz Złoty Jantar ’86 na koszalińskich spotkaniach „Młodzi i Filie”. Ponadto wystąpiła m.in. w „Kronikach domowych” (1997) i „Panu Tadeuszu” (1999), otrzymując za rolę Telimeny Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” oraz „Złotą Kaczkę”.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 820 kB, Liczba pobrań: 199, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 218

powrót