Kalendarz

„Płockie dni żydowskie”

2013.08.27 12:05 , aktualizacja: 2013.08.27 12:19

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch. Muzeum...
  • fot.arch. Muzeum...
  • fot.arch. Muzeum...
  • fot.arch. Muzeum...

Czas: od 4 do 6 września

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7

 

Impreza rozpocznie się w muzeum 4 września o godz. 18 wernisażem wystawy malarstwa i rysunku „Mój Korczak”. Zaprezentowanych zostanie blisko 20 prac Itzchaka Belfra, 90-letniego obecnie mieszkańca Izraela, wychowanka Janusza Korczaka. Dzieła pochodzą ze zbiorów znanej płocczanki Romany Ludwickiej-Mierzejewskiej, laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka.

 

Itzchak Belfer podarował jej swoje prace z intencją powołania Centrum Korczakowskiego. Dzień później „Płockie dni żydowskie” przeniosą się na Stary Rynek. Najpierw w restauracji Estera o godz. 17 rozpocznie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego, przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim, a także dokonania Icchaka Kacenelsona, piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli  Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz.

 

Przed ratuszem o godz. 18 odbędzie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem. Artystka jest laureatką wielu festiwali, stypendystką prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach...” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, całość tworzy wciągający klimat. W trakcie koncertu, zorganizowanego we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, serwowana będzie bezpłatnie kawa po żydowsku.

 

W tym samym miejscu i czasie odbywać się będzie promocja książki autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Promocja książki zaplanowana jest również dzień później przed ratuszem o godz. 19.

 

Muzeum Żydów Mazowieckich na zakończenie „Płockich dni żydowskich” 6 września o godz. 18 zaprasza do swojej siedziby na projekcję 40-minutowego amerykańsko-izraelskiego filmu dokumentalnego „Terytoria”. Obraz był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy”.

 

Na Starym Rynku  o godz. 19 zaplanowane są gotowanie  i degustacja czulentu, w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera. W tym czasie na żywo będzie grał płocki zespół Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej - np. „Lead Sheet”, „The Blessing Nigun” i „Ki Mitziyon”. Tourklezz to trio tworzone przez kontrabasistę Tomasza Krawczyka, klarnecistę Piotra Buchalskiego i akordeonistę Marcina Kalinowskiego. Zespół brał udział m.in. w stołecznym festiwalu Otwarta Twarda w 2010 r. i rok później w Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu. To podczas niego płocczanie grali przy odsłonięciu tablicy poświęconej Zwi Hirschowi Kalischerowi (toruńskiemu rabinowi, jednemu z pionierów syjonizmu) i w ramach spektaklu światło i dźwięk przy fontannie Cosmopolis.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Płockich dni żydowskich” jest bezpłatny.

 

Organizatorem „Płockich dni żydowskich” jest Muzeum Mazowieckie, którego oddziałem jest Muzeum Żydów Mazowieckich,  we współpracy z: Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Książnicą Płocką, Płockim Stowarzyszeniem Twórców Kultury, Stowarzyszeniem „Żydowskie motywy” i restauracją Estera.

Liczba wyświetleń: 65

powrót