Kalendarz
Płockie Dni Żydowskie
2013.08.20 13:45
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak
4-6 września
Muzeum Żydów Mazowieckich
– oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
www.muzeumzydowmazowieckich.pl
W ramach obchodów tegorocznych Dni Żydowskich w Płocku zaplanowano wiele imprez. Zapraszamy do zapoznania się z programem:
Wystawa rysunku i malarstwa „Mój Korczak” Itzchaka Belfra
Otwarcie 4 września,godz. 18.00
Wystawa czynna do 24 listopada.
Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku ul. Kwiatka 7
Zaprezentujemy blisko 20 prac Icchaka Belfra - wychowanka Janusza Korczaka, który obecnie ma 90 lat i mieszka w Izraelu. Poświęcone są one m.in. Staremu Doktorowi - jednemu z największych pedagogów i twórców praw dziecka - i prowadzonemu przez niego słynnemu Domowi Sierot. Prace pochodzą ze zbiorów znanej płocczanki Romy Ludwickiej-Mierzejewskiej. Wstęp wolny.
Wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego
5 września, godz. 17.00
Restauracja Estera, Płock, Stary Rynek 7/9
Wieczór poezji przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenie twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim. Także dokonania Icchaka Kacenelsona piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz. Wstęp wolny.
Koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem
5 września, godz. 18.00
Stary Rynek w Płocku
Usłyszymy na żywo to, co zawiera płyta „Kołysanki na wieczny sen” wydana w 2012 r. - jest ona hołdem dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach...” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, całość tworzy wciągający klimat. Koncert zorganizowany jest we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki. Wstęp wolny.
Promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta”
5 września, godz. 18.00
Stary Rynek w Płocku
To książka autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie materiałów archiwalnych krajowych i zagranicznych, publikacji zwartych polskich i hebrajskich, artykułów prasowych, relacji ustnych. Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Wstęp wolny.
Projekcja filmu dokumentalnego „Terytoria”
6 września, godz. 18.00
Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7
„Terytoria” to film dający wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni powodują się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w ZSRR. Film - zajmujący się problemami tożsamości, religii i konfliktu – był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy” organizowanym przez Stowarzyszenie „Żydowskie motywy”. Wstęp wolny.
Gotowanie i degustacja czulentu, koncert zespołu Tourklezz i promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta”
6 września, godz. 19.00
Stary Rynek w Płocku
Gotowanie i degustacja czulentu odbędzie się w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera. W tym czasie na żywo będzie grał zespół Tourklezz, którego członkowie mówią o sobie: „Muzyka klezmerska od dawna jest jedynym granym przez nasze trio gatunkiem muzyki”. Książka „Żydzi płoccy w dziejach miasta” jest wspólnym dziełem płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Publikacja zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny.
Liczba wyświetleń: 86
powrót