Kalendarz

Promocja książki „Róża i kamień Podróże na kresy” z udziałem autora Mariusza Olbromskiego

2013.06.04 10:40

Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak

9 czerwca, godz. 13.30

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – Dwór Krasińskich  

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na spotkanie z cyklu „Kresowe ścieżki pamięci”, podczas którego zaprezentowana zostanie książka Mariusza Olbromskiego  „Róża i kamień Podróże na kresy”. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman F. Kochanowicz. Autor zaprezentuje też wiele unikalnych fotografii ze Lwowa, Drohobycza, Krzemieńca, z Podola i Wołynia.

 

Mariusz Jerzy Olbromski – literat, z wykształcenia polonista, filolog klasyczny, muzealnik; autor wielu znakomitych książek o Kresach: „Dwie podróże”, „Niepojęte, niewysłowione”, „W poszukiwaniu zagubionych miejsc”, „Poemat jednej nocy”, oraz „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, jak również albumu będącego zarazem zarysem historii literatury „ Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczypospolitej”. Mariusz Jerzy Olbromski jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, wielokrotnym laureatem Ogólnopolskich Konkursów Literackich „ U progu Kresów”. Jest współredaktorem kwartalnika „Lwowskie Spotkania”. Przez ostatnie dwadzieścia lat publikował w prasie lwowskiej („Gazeta Lwowska”, „Kurier Galicyjski” i we wspomnianych „Spotkaniach Lwowskich”), a także krajowej (m.in. w lubelskich „ Kresach” i „Akcencie”, w „Arce” i w „Roczniku Lwowskim”), w londyńskim „Pamiętniku Literackim”.  Był pomysłodawcą i głównym organizatorem wielu istotnych  dla środowisk polskich na Kresach imprez kulturalnych. To między innymi: Festiwale Kultury Polskiej we Lwowie, Dni Zbigniewa Herberta we Lwowie, Konkursy Literackie im. Kazimierza Wierzyńskiego dla Polaków na Ukrainie, Dni Franciszka Karpińskiego w Stanisławowie i Kołomyi. Jest jedną z osób, która przyczyniła się do powstania Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie, gdzie od kilkunastu lat co roku we wrześniu organizuje „Dialog Dwóch Kultur” - spotkania pisarzy, artystów i naukowców polskich i ukraińskich.

W ubiegłych latach angażował się też w utworzenie Muzeum Józefa Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie koło Żytomierza na Ukrainie.

W Przemyślu, gdzie pisarz mieszka i tworzy, doprowadził do wybudowania nowoczesnego i okazałego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej ( pierwszy po II wojnie światowej wzniesiony od podstaw gmach muzealny w Polsce ), utworzenia Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz unikalnego Muzeum Dzwonów i Fajek. 

Liczba wyświetleń: 74

powrót