Kalendarz

Pieprz i Wanilia

2006.02.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

28 lutego 2006 roku w o godz. 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1 odbędzie się otwarcie nowej wystawy pt.: „PIEPRZ i WANILIA. Podróże Elżbiety Dzikowskiej i Toniego Halika”.

Przez wiele lat Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zabierali zgromadzonych przed telewizorami widzów w fascynujące, egzotyczne podróże, w emitowanym przez TVP programie Pieprz i wanilia. Świat istniejący na innych kontynentach przybliżały widzom doskonałe filmy, nakręcone przez Toniego Halika oraz pokazywane w programie, gromadzone przez lata zbiory etnograficzne. W 1998 roku większość tych przedmiotów została przekazana w darze Państwowemu Muzeum Etnograficznemu (224 eksponaty), pozostałe znalazły się w toruńskim Muzeum Podróżników im. Toniego Halika.

Na wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym pokazanych zostanie około 300 prac, pochodzących z kolekcji warszawskiej i toruńskiej oraz eksponaty przywiezione przez Elżbietę Dzikowską z podróży afrykańskich i azjatyckich z ostatnich latach. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia wykonane przez kolekcjonerów w Ameryce, Azji i Afryce.

Zwiedzający będą mogli udać się w symboliczną podróż na różne kontynenty. Najpierw do Argentyny, gdzie zobaczą kulturę gauczowską, potem do Brazylii, do amazońskich Indian, dalej poprzez region andyjski i Amerykę Centralną do Gwatemali, Meksyku i USA, także do krajów afrykańskich i azjatyckich.

Podczas trwania wystawy Muzeum organizuje szereg imprez towarzyszących. Najbliższe to spotkanie z Elżbietą Dzikowską - 24 lutego o godz. 18.00, w EMPIKu, przy ul. Marszałkowskiej 2116/122 w Warszawie, połączone z koncertem muzyki latynoamerykańskiej w wykonaniu Pedro Guevary.

Ponadto odbędą się pokazy filmów autorstwa Elżbiety Dzikowskiej i Toniego Halika oraz zajęcia muzealne dla dzieci różnych grup wiekowych, podczas których zostanie wykorzystany szeroki zakres tematyczny wystawy.

Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do 21 maja 2006 roku.
  • Pieprz i Wanilia

Liczba wyświetleń: 415

powrót