Kalendarz
Europejskie Dni Dziedzictwa „Tajemnice codzienności”
2012.08.06 15:40 , aktualizacja: 2012.08.06 15:58
Autor: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak
Ta dwudniowa impreza[1] (8-9 września) przybliży zwiedzającym życie codzienne oraz obrzędowość wsi mazowieckiej – zwyczaje, prace polowe i gospodarskie wykonywane na wsi od końca XIX do lat 50. XX w.
We wnętrzach izb chłopskich będzie można zobaczyć wystawy, a także strój ludowy oraz pokazy zajęć codziennych, rzemiosła i rękodzieła. Do pokazów wykorzystywane są autentyczne sprzęty, narzędzia i urządzenia znajdujące się w zbiorach muzeum lub ich kopie. Na polach, przylegających do zagród, pokazane zostaną tradycyjne metody zbioru ziemniaków: kopanie ziemniaków przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, sortowanie ziemniaków oraz orka konna i bronowanie. W wybranych zagrodach wiejskich zwiedzający zobaczą proces gręplowania owczej wełny, przędzenie wełny na kołowrotku, kręcenie powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego, a także unikalny pokaz pracy kieratu. W jednej z chałup staną się uczestnikami kiszenia kapusty, w innej spróbują świeżo ubitego masła z wiejskim chlebem. Nie zabraknie również rzemieślników reprezentujących dawne rzemiosło wiejskie: kowala, plecionkarza, garncarza, rzeźbiarza czy szewca. Imprezę wzbogacą koncerty i widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych oraz kapel ludowych i folkowych.
[1] Impreza będzie się odbywać na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansenu w Sierpcu. Na powierzchni około 60 ha odtworzona zostanie typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej tzw. wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, a także zagroda młynarska z wiatrakiem. Zagrody reprezentują budownictwo drewniane od połowy XIX w do lat 50. XX w. Wieś rzędową uzupełnia kilka samodzielnych zespołów architektonicznych: zespół karczemny z karczmą, wiejską kuźnią i chałupą kowala; zespół dworski z parkiem krajobrazowym, budynkiem dworu posiadającym wspaniale odtworzone wnętrza i oryginalną siedemnastowieczną kaplicą; osiemnastowieczny drewniany kościół wraz z dzwonnicą. Wygląd izb chłopskich jest związany z rocznym kalendarzem rolniczym i obrzędowym prezentowanym w formie wystaw cyklicznych: „Boże Narodzenie na Mazowszu”, „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, „Wielkanoc na Mazowszu”. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy, otoczone warzywnikami, sadami i ogródkami, miedze z pasącymi się zwierzętami sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Tworzą naturalną scenerię dla pokazów tradycyjnych prac polowych i gospodarskich, zajęć codziennych i rzemiosła wiejskiego prezentowanych podczas imprez plenerowych.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 188
powrót