Kalendarz

„Gotowanie na polanie” w sierpeckim skansenie

2012.04.30 11:50 , aktualizacja: 2012.04.30 14:24

Autor: Jarosław Asztemborski, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już 6 maja podczas imprezy „Gotowanie na polanie” na amatorów mazowieckiej kuchni regionalnej czeka nie lada gratka. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędzie się prezentacja potraw i produktów regionalnych. W konkursie "Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka" swoje umiejętności zaprezentują najlepsi kucharze. Na terenie ekspozycji będzie można przyjrzeć się pokazom codziennych zajęć gospodarskich.

 

Impreza ma charakter rodzinnego pikniku. Jej celem jest popularyzacja mazowieckiej kuchni regionalnej i przypomnienie starych przepisów, z których korzystano na polskiej wsi. Służy też spotkaniu najlepszych kucharzy z regionu i wymianie doświadczeń. Warto przypomnieć, jak wielkie jest bogactwo kuchni Mazowsza. Wiele z ziół i przypraw, z których korzystały nasze babcie jest już dziś zapomnianych. „Gotowanie na polanie” służyć ma przypomnieniu smaków tym starszym znanych z dzieciństwa. Dla młodszych natomiast ciekawostką będą potrawy, które gościły dawniej na stołach. Słowem, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

 

W programie imprezy przewidzianych jest wiele atrakcji. O godzinie 14.00 w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Przy amfiteatrze odbędzie się kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych oraz rękodzieła ludowego. Goście Muzeum będą mogli kupić wiejski chleb, pyszne ciasta i bułki, posmakować specjałów regionalnych. Bezpośrednio u twórców zaopatrzą się w ręcznie wykonane wyroby, których nie ma w żadnym sklepie. W kuźni będzie pracował kowal, a przy karczmie garncarz. Młodzi i starsi „uczniowie” spróbują trudnej sztuki kaligrafii w autentycznej wiejskiej szkole. Na szkolnym podwórku zaprezentowane zostaną dawne gry i zabawy. W zagrodach zwiedzający zobaczą dawne zajęcia gospodarskie, a na polach – wiosenne prace polowe.

 

Na scenie amfiteatru wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Zaprezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe, tańce wybranych krajów Unii Europejskiej, a także wspólnie z publicznością wykona znane przyśpiewki ludowe. Tancerzom akompaniować będą znakomici muzycy.

Liczba wyświetleń: 234

powrót