Zaproszenia
Zaproszenie - Zamek w Liwie otwarty na nowo!
2019.05.09 14:20 , aktualizacja: 2019.05.10 08:56
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
temat Otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie
miejsce Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, ul. S. Batorego 2
termin 11 maja 2019 r. (sobota), godz. 14.00
Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł, a środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. W najbliższą sobotę odrestaurowane obiekty zostaną udostępnione turystom. W uroczystym otwarciu parku weźmie udział marszałek Adam Struzik.
Odnowiony kompleks nawiązuje dziś do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca.
W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe.
Piwnice gotyckie
Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.
Wieża
Prace objęły również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostały historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostały połączone schodami i pomostem. W wieży powstała nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwu, jako jej historycznej stolicy.
Przygródek, czyli podzamcze
Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem odtworzono pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII w. Powstało tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem jest plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy Przygródka.
Mury kurtynowe
Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.
Przystań kajakowa i przenośne wiaty drewniane
W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.
Koszt inwestycji to prawie 4,8 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu Mazowsza.
Szczegóły na temat otwarcia można znaleźć na stronie internetowej: http://liw-zamek.pl/
Serdecznie zapraszamy,
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 175
powrót