Zaproszenia

Zaproszenie - Wielkie zmiany na zamku w Liwie

2017.10.17 14:45 , aktualizacja: 2017.10.17 15:00

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

temat                          

podpisanie umowy na przebudowę i modernizację zamku w Liwie

 

miejsce                       

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. S. Batorego 2

 

czas                           

18 października br. (środa), godz. 12.00

 

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przejdzie gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstanie park kulturowo-historyczny. Dzięki wykonanym pracom kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca. Koszt inwestycji to ponad 4,7 mln zł. Środki w całości pochodzą z budżetu Mazowsza. Umowę na realizację projektu podpiszą jutro Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz Krzysztof Wasilewski właściciel firmy remontowo-budowlanej Mal-Pol. Zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień 2018 r.


Rekonstrukcja mostu zwodzonego z pomostem prowadzącym na przygródek oraz pomostu na palach prowadzącego do zamku, renowacja murów kurtynowych zamku wraz z odtworzeniem ich brakującej części, rewitalizacja gotyckich piwnic, a także budowa przystani kajakowej, przenośnych wiat drewnianych, placu zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz organizacja pola namiotowego to główne założenia projektu.

 

Chcemy nie tylko zrewitalizować zamek i jego otoczenie, tak, abyśmy mogli poszerzyć naszą ofertę kulturalną i edukacyjną, ale także przystosować go do potrzeb odwiedzających nas turystów. Stąd pomysł na zorganizowanie pola namiotowego i przystani kajakowej – podkreśla Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. – Wszystkie zaplanowane prace pomogą w odtworzeniu dawnego, historycznego układu naszego zamku, który charakteryzuje się wyjątkowym położeniem na sztucznej wyspie wśród bagien i rozlewisk Liwca.

Piwnice gotyckie

Projekt zakłada rewitalizację piwnic gotyckich zamku. Zostaną one osuszone, ich stropy będą wymienione, a sklepienia łukowe zrekonstruowane. Dzięki tym pracom muzeum wzbogaci się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Na tym ostatnim będą również odbywały się występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych będzie on służył za trybunę dla widzów. W piwnicach zamontowana będzie również winda dla osób niepełnosprawnych.

Wieża

Prace obejmą również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostaną historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie mógł służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostaną połączone schodami i pomostem. W wieży powstanie nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwa, jako jej historycznej stolicy.

Przygródek, czyli podzamcze

Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem zostanie odtworzony pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII w. Powstanie tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem będzie plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy przygródka.

Mury kurtynowe

Projekt zakłada również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Odsłonięta zostanie kamienna podmurówka murów, co pozwoli pokazać ich wielkość, a także zbliży ich wygląd do tego, jaki miały w średniowieczu.

Przystań kajakowa i przenośne wiaty drewniane

Powstanie również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupione zostaną także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 119 kB, Liczba pobrań: 191

Liczba wyświetleń: 2094

powrót