Zaproszenia

Zaproszenie - Prof. Drozdowski i prof. Ziejka nagrodzeni Pro Masovia

2012.01.27 14:55 , aktualizacja: 2012.01.27 15:15

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

 

temat

 

Uroczystość Kolęda polska połączona z wręczeniem nagród Pro Masovia

miejsce

 

Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62 w Warszawie, sala kinowa

czas

29 stycznia 2012 r. (niedziela), godz. 11.00
 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik weźmie udział w uroczystości Kolęda polska w trakcie której medale pamiątkowe Pro Masovia zostaną wręczone prof. Marianowi Markowi Drozdowskiemu i prof. Franciszkowi Ziejce.

 

Koncert kolęd poprowadzą artyści Polskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem Kazimierza Kowalskiego.

 

Pro Masovia to nagroda za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Jednym z odznaczonych jestprof. Marian Marek Drozdowski to wybitny historyk Polski, varsavianista. Od lat jest związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przewodniczy Komisji Badania Dziejów Warszawy. Jest także przewodniczącym Komisji Biografistyki Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor kilkunastu prac z zakresu historii Polski i Warszawy: „Stefan Starzyński, prezydent Warszawy”, „Archiwum polityczne Eugeniusza Kwiatkowskiego”, „Alarm dla Warszawy: obrona cywilna stolicy we wrześniu 1939 r.”.

 

Był ponadto jednym z inicjatorów odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz budowy pomnika Henryka Sienkiewicza i popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego. Od kilkudziesięciu lat zaangażowany jest w działalność społeczną, m.in. w odbudowę Warszawy ze zniszczeń wojennych oraz Październik’56. Profesor jest wieloletnim współpracownikiem Muzeum Niepodległości w Warszawie, autorem wielu artykułów do kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”, popularyzatorem wiedzy powszechnej. W 2006 r. został odznaczony Medalem im. króla Stanisława Augusta.

Drugim laureatemjestprof. Franciszek Ziejka, który od 1997 r. jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1963 r. pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był trzykrotnie delegowany do pracy na uniwersytetach zagranicznych. W 1996 r., na życzenie papieża Jana Pawła II, wraz z prof. Marią Bobrownicką był współorganizatorem sympozjum naukowego w Castel Gandolfo – Współcześni Słowianie wobec własnych tradycji i mitów. Jest autorem i redaktorem dwudziestu pozycji książkowych, przeszło 150 rozpraw naukowych drukowanych w pismach krajowych i zagranicznych. Laureat wielu nagród, m.in. Ministra Edukacji Narodowej, im. Tomasza Nocznickiego, Fundacji im. Włodzimierza Tetmajera. Od 2000 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, w 2003 r. otrzymał doctor honoris causa papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 212

powrót