Zaproszenia
Zaproszenie - Województwo Mazowieckie Samorządem Zrównoważonego Rozwoju 2011
2011.11.21 15:50 , aktualizacja: 2011.11.22 08:28
Autor: , Wprowadzenie: Irmina Szymska
temat
ogłoszenie wyników Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przeprowadzonego przez Wydział Nauk Społecznych
i Administracji Politechniki Warszawskiej.
miejsce
pawilon 15 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska 14, Poznań
czas
22 listopada br. (wtorek), godz. 13.00
organizatorzy
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Fundacja Teraz Polska
Wydział Nauk Społecznych i Administracji Politechniki Warszawskiej
Marszałek Adam Struzik odbierze w Poznaniu nagrodę dla województwa mazowieckiego, które zostało zwycięzcą rankingu w kategorii Województwo Zrównoważonego Rozwoju 2011. Imprezę połączono z otwarciem Targów GMINA 2011r, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Podczas konferencji nastąpi ogłoszenie Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przeprowadzonego przez Wydział Nauk Społecznych
i Administracji Politechniki Warszawskiej. Głównym celem tego zestawienia jest prezentacja najlepiej rozwiniętych miast i gmin w Polsce oraz analiza głównych czynników ich rozwoju.
Rokrocznie prof. Eugeniusz Sobczak z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem dokonuje porównania i oceny wszystkich polskich samorządów. Głównym celem takiego zestawienia jest prezentacja oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek, spośród wszystkich w Polsce.
Ranking jest też podstawą do określania ich słabych i mocnych stron, co stanowi bazę do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju. Badanie oparte na danych z GUS-u daje gwarancję niezależności i rzetelności rankingu, który przekrojowo pokazuje jak rozwijają się wszystkie gminy i województwa w Polsce.
Warto dodać, że metoda jaka została zastosowana w badaniu jest na tyle prosta, że umożliwia przygotowanie rankingu wszystkich Jednostek Samorządu Lokalnego - w stosunkowo krótkim czasie, z podziałem na 3 grupy (ze względu na charakter administracyjny): gminy wiejskie, miejskie oraz miejsko-wiejskie - do którego podziału zastosowano 16 wskaźników, natomiast w przypadku oceny rozwoju województw zastosowano dodatkowo 17 zmienną – PKB per capita.
Osiągane rezultaty zależą od wielu czynników, wśród których należy wymienić doświadczenie samorządów oraz wynikającą z tego ciągłość działań rozwojowych, potencjał gospodarczy i specjalizację gospodarczą. W związku z powyższym przygotowano cztery rankingi, a mianowicie ranking dla powiatów grodzkich, ranking gmin miejskich oraz rankingi gmin miejsko-wiejskich i wiejskich.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 140
powrót