Informacje prasowe

Informacja prasowa - Zmiany w szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie

2009.07.17 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

13 lipca br. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję dotyczącą restrukturyzacji i przekształcenia Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie w spółkę Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jest to szansa na uratowanie placówki i spłacenie rosnącego zadłużenia przez organ założycielski. Szpital jest jednym z sześciu podległych samorządowi województwa, które zostaną poddane restrukturyzacji.

Przekształcenie szpitala w spółkę ze stuprocentowym udziałem Samorządu Województwa Mazowieckiego, to zmiana formuły prawno-organizacyjnej, która pozwoli na sprawniejsze zarządzanie placówką, uregulowanie kwestii płacowych oraz większe możliwości inwestycyjne. Jest to jedno z rozwiązań prawnych umożliwiających placówce pozbycie się olbrzymiego balastu, jakim jest rosnące zadłużenie. Zakres i charakter świadczonych przez szpital usług nie uległby zmianie. Dla pacjentów zmiana ta może korzystnie wpłynąć na podniesienie standardu świadczonych usług.

Za takimi rozwiązaniami dla szpitali w Polsce optuje także Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało specjalny program pomocy dla samorządów decydujących się na przekształcenie szpitali w spółki. W ramach tzw. Planu B samorządy przekształcające szpitale i przejmujące ich zadłużenie, mogą liczyć na zwrot części poniesionych kosztów z Ministerstwa Zdrowia, które na ten cel zabezpieczyło ok. 1,3 mld zł.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju jest ok. 70 placówek działających w formie spółek samorządowych. Warto zauważyć, że radzą one sobie znacznie lepiej niż przed zmianą ich formy organizacyjnej. Samorząd Województwa Mazowieckiego do tej pory nie korzystał z tej możliwości. Trudna sytuacja mazowieckich szpitali oraz ich rosnące zadłużenie przemawiają jednak za takim rozwiązaniem.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie jest poważnie zadłużony. W tym momencie jego zobowiązania wynoszą ok. 30 mln zł. Na drodze do wyjścia z tej sytuacji stoi niekorzystna struktura wydatków i rosnące zadłużenie. Na płace, po zrealizowaniu wszystkich obiecanych podwyżek, szpital musiałby przeznaczyć ok. 80 proc. swoich dochodów z NFZ. W praktyce oznaczałoby to, że zadłużenie szpitala wciąż by się powiększało.

Ostateczną decyzję w sprawie przekształcenia podejmą Radni Województwa Mazowieckiego podczas najbliższej sesji sejmiku.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 342

powrót