Informacje prasowe

Komunikat - Chcesz się relaksować na wakacjach - sprawdź organizatora!

2009.06.09 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Już od lat Polacy chętnie korzystają ze zorganizowanych form wypoczynku. W tym roku mimo kryzysu wiele osób wyjedzie m.in. zagranicę. Aby móc skupić się jedynie na relaksie, warto sprawdzić organizatora wypoczynku przed podjęciem decyzji o kupnie wycieczki.

Co roku wśród wyjeżdżających na zorganizowane wczasy znajdują się osoby, które czują się rozczarowane. Zawiedzenie to dotyczyć może warunków wycieczki. Zdarza się również – na szczęście sporadycznie, że organizator z powodu bankructwa nie zapewnił turystom powrotu lub też, że czas pobytu został skrócony. Aby ustrzec się nieprzyjemnych chwil z tym związanych, warto sprawdzić, czy organizator wyjazdu widnieje w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (baza ogólnopolska: http://turystyka.mg.gov.pl).

Obecnie w rejestrze jest 582 organizatorów i pośredników turystycznych działających na terenie województwa mazowieckiego. Przy wpisie do rejestru prowadzonego przez urząd marszałkowski m.in. wymagane jest posiadanie zabezpieczenia finansowego (np. umowy gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych albo umowy ubezpieczenia na rzecz klientów). Jest to więc informacja o środkach, z których pokrywane będą koszty związane ze skutkami ewentualnego bankructwa firmy (np. opłacenie powrotu klientów do kraju, w przypadku niezagwarantowania takiego przez organizatora oraz zwrot wpłat wniesionych przez turystów w przypadku odwołania wyjazdu – najczęściej z powodu bankructwa firmy).

Sprawdzając organizatora lub pośrednika w rejestrze, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na datę ważności zabezpieczenia finansowego (chronione są umowy zawarte w okresie ważności zabezpieczenia bez względu na termin imprezy), jego rodzaj i wysokość. Należy pamiętać, że przy gwarancjach bankowych i ubezpieczeniowych gwarant odpowiada tylko do wysokości gwarancji. W pierwszej kolejności pokrywane są koszty powrotu klientów do kraju, resztę kwoty dzieli się natomiast na wszystkich pozostałych poszkodowanych. Nie zawsze zwrot stanowi 100% wniesionej wpłaty. Przy ubezpieczeniu na rzecz klientów istotna jest kwota OC na klienta, która powinna być nie mniejsza niż cena opłaty za wycieczkę na osobę (np. jeśli koszt wycieczki na osobę wynosi 3 000 zł (ok. 660 euro), wówczas kwota OC powinna wynosić 660 euro; jeśli OC będzie wynosiło np. 100 euro, wówczas dostaniemy zwrot w wysokości tylko 100 euro).

Wpis do rejestru powinni posiadać organizatorzy turystyki oraz pośrednicy (rynek usług turystycznych tworzą organizatorzy, pośrednicy i agenci turystyczni). Wycieczki można kupić również od agenta turystycznego. Jednak bez względu na to, z kim się kontaktujemy, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się organizatorowi naszego wyjazdu.

W ubiegłym roku do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 506 skarg na 33 organizatorów. Skargi dotyczyły najczęściej opóźnień w odlotach i przylotach samolotów, podwyżek cen wycieczek (wynikało to najczęściej ze wzrostu kursu walut czy wzrostu cen paliwa), innych niż oczekiwano warunków hotelowych czy otrzymania innego niż zarezerwowano hotelu. Rzadziej turyści skarżyli sie na rezydentów bądź na to, że plaża jest dużo dalej od hotelu niż podano w ofercie.

W sprawie organizacji turystycznych zarejestrowanych na terenie województwa mazowieckiego można dzwonić pod numery tel. (0 22) 59 79 541, -543, -545, gdzie informacji udzielą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 266

powrót