Informacje prasowe

Informacja prasowa - Internet w każdej gminie

2009.05.25 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Przeprowadzone na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego badania pokazują, że bardzo duży obszar Mazowsza jest wykluczony cyfrowo. Ciągle jeszcze nie każdy mieszkaniec regionu ma dostęp do Internetu, nie każdy także wie, jak z niego korzystać. Problemem jest również niski poziom usług świadczonych drogą elektroniczną.

Mazowsze charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem w publicznym dostępie do Internetu. Szczególnie pomijane są tereny wiejskie, dla rozwoju których dostęp do informacji może mieć kluczowe znaczenie. Poprawie tej sytuacji mają służyć realizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Agencję Rozwoju Mazowsza projekty finansowane z funduszy unijnych. Ich celem jest budowa sieci szerokopasmowego Internetu w gminach i powiatach Mazowsza oraz stworzenie systemu elektronicznej administracji. Ponadto zorganizowane zostaną specjalne szkolenia, dzięki którym mieszkańcy Mazowsza poznają możliwości wykorzystania komputera i Internetu.

Żyjemy w czasach dominacji informacji. Szybki przekaz wiadomości, bieżące poszerzanie swojej wiedzy, a także multimedialne sposoby komunikacji to w tej chwili podstawa funkcjonowania firm i przedsiębiorstw. Brak możliwości podłączenia się do Internetu może skazywać aktywnych ludzi na porażkę. Budowa sieci szerokopasmowego Internetu z pewnością pomoże ludziom przedsiębiorczym odnosić sukcesy w ich działalności, a młodzieży otworzy okno na świat i da możliwość poszerzenia wiedzy – powiedział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Brak dostępu do Internetu szerokopasmowego oznacza utracone szanse. Zarówno duże, jak i średnie firmy nie chcą lokować się w okolicy pozbawionej infrastruktury komunikacyjnej. Codzienna praca większości firm – niezależnie od branży – jest już w takim stopniu oparta na szybkiej komunikacji i niezwłocznym dostępie do informacji, że funkcjonowanie bez szybkiego Internetu jest nieefektywne. Dotyczy to również wielu małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności tych, które działają w obszarze zaawansowanych technologii. Wiele regionów europejskich już rozpoczęło planowanie i wdrażanie projektów szerokopasmowego Internetu, dzięki czemu firmy z ich terenów są bardziej konkurencyjne.

Już w niedalekiej przyszłości region bez dostępu szerokopasmowego Internetu będzie tym, czym kilka dekad temu był region bez prądu. W tej chwili bywa tak, że mała firma produkcyjna nie musi być zlokalizowana blisko rynku zbytu swojego towaru. Natomiast dostęp do szerokopasmowego Internetu jest w tej chwili niezbędny, bo staje się „drogą” do rynków zbytu całego świata – dodał Krzysztof Filiński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza SA.

OPIS PROJEKTóW

Innowacyjne Mazowsze to cykl bezpłatnych: szkoleń, spotkań, warsztatów oraz konferencji tworzących partnerstwo pomiędzy samorządem wojewódzkim a samorządami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie zastosowań teleinformatyki w rolnictwie oraz dla rozwoju wsi.

Projekt skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, samorządów gospodarczych, przedsiębiorstw z branż: przetwórstwa rolno-spożywczego, teleinformatycznej, rolnictwa, instytucji rynku pracy i organizacji pozarządowych.

Realizowany przez ARMSA projekt wypełnia założenia Strategii e-Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Współfinansowany jest on ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.


Internet dla Mazowsza
To projekt zakładający budowę sieci szerokopasmowego Internetu, która zapewni dostęp do Internetu wszystkim mieszkańcom województwa mazowieckiego oraz wszystkim podmiotom gospodarczym działającym na terenie Mazowsza. Zapobiegnie to zjawisku wykluczenia cyfrowego. Ponadto projekt ma się przyczynić również do wzrostu konkurencyjności gospodarczej i społecznej w układzie regionalnym i krajowym oraz do poszerzenia wiedzy z zakresu możliwości wykorzystania Internetu przez mieszkańców Mazowsza.

W ramach projektu zostanie rozbudowana istniejąca sieć światłowodowa operatorów telekomunikacyjnych, zapewniając tym samym dostęp do miejsc wykluczenia cyfrowego. Realizacja projektu zapewni budowę sieci światłowodowej, punktów rozgałęźnych oraz punktów dystrybucyjnych tak, aby najdalsze miejscowości potencjalnych odbiorców znajdowały się w zasięgu technologii ADSL (nie więcej jak 4,5 km od punktu dystrybucyjnego światłowodowego). W obszarach, na których nie będzie można rozbudować sieci światłowodowej (z powodu małego zaludnienia i rozproszenia miejscowości, jak i ukształtowania terenu może to być nieopłacalne), zostanie zastosowana technologia bezprzewodowa (wimax, radiolinia, cdma).

Zaprojektowana sieć daje możliwość zapewnienia dostępu do Internetu na ok. 90 proc. obszaru województwa mazowieckiego. Sieci powstałe w ramach projektu będą otwarte dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Mazowsza. W ten sposób podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci dostępowe na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie.

Projekt zakłada budowę sieci szerokopasmowej na Mazowszu we wszystkich gminach. Zaletą takiej realizacji są: jednolita sieć (ten sam standard sieci); niższe koszty budowy (nawet do 40 proc.) niż w przypadku budowy sieci w pojedynczych gminach; neutralność technologiczna; niższe koszty zarządzania siecią.

M@zowszanie
M@zowszanie – Kompetencje (umiejętność wykorzystywania nowych technologii) to projekt zakładający organizację powszechnych szkoleń dla mieszkańców Mazowsza, które uświadomią mieszkańcom regionu potrzebę używania nowych technologii w codziennym życiu. Projekt zakłada utworzenie na terenie województwa Mazowieckiej Sieci Społeczeństwa Informacyjnego „M@zowszanie” (MSSI „M@zowszanie”) – interaktywnego i stacjonarnego miejsca dostępu do e-usług, w tym edukacji. Będzie tam można znaleźć również informacje kulturalne i gospodarcze.

Z technicznego punktu widzenia MSSI „M@zowszanie” to platforma oferująca dostęp do usług i aplikacji internetowych opartych o gotowe rozwiązania systemowe i osadzonych na dedykowanej szerokopasmowej infrastrukturze sieciowej. Platforma zapewnia spójne i otwarte mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji oraz bezpieczny dostęp do e-usług i treści.

W ramach projektu utworzone zostanie jedno Główne Centrum Kompetencji (GCK) dla projektu, zarządzane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i 10 Subregionalnych Centrów Kompetencji (SCK), wspieranych przez władze województwa. Każde z nich obsługiwać będzie ok. 30 Lokalnych Centrów Kompetencji (LCK) zlokalizowanych w gminach i utrzymywanych przez nie. Gmina przystąpi do projektu po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego zobowiązującej do udostępnienia i utrzymania lokalu i personelu LCK przez okres wymagany w projekcie, wraz z trwałością.

Chęć przystąpienia do projektu zgłosiło ok. 300 jednostek samorządowych z województwa mazowieckiego. Projekt zakłada stworzenie około 150 nowych punktów, pozostałe 150 to modernizacja już istniejących Gminnych Centrów Informacji, Centrów Kształcenia na Odległość, Wiosek Internetowych. Wszystkie wymienione punkty zostaną wyposażone w sprzęt i oprogramowanie oraz wsparcie merytoryczne.

Elektroniczna administracja
e-Usługi (elektroniczna administracja, e-learning, itp.)
to projekt zakładający stworzenie nowoczesnych systemów elektronicznej administracji, którego celem jest przede wszystkim poprawa jakości usług świadczonych przez samorządy.

Informatyzacja administracji z jednej strony ma służyć usprawnieniu dostępu do informacji, wiedzy wewnątrz samego urzędu, między urzędami i innymi podmiotami publicznymi, z drugiej zaś zwiększaniu dostępności informacji i usług świadczonych przez urząd. Wymiana informacji przez Internet jest bowiem szybka, tania i przy minimalnym naszym udziale – bezpieczna. Urzędnicy coraz częściej poszukują wiedzy w Internecie, korzystają z dokumentów, aktów prawnych, kształcą się on-line, wykorzystują różne systemy, aplikacje czy inne narzędzia informatyczne. Jednocześnie urząd wychodzi do klienta, udostępniając dzięki Internetowi swoją wiedzę, akty prawne, różnorodne informacje. Takie świadczenie usług elektronicznych staje się coraz powszechniejsze.

Joanna Jędrzejewska-Debortoli
Kierownik Centrum Obsługi Inwestora
Agencja Rozwoju Mazowsza

Liczba wyświetleń: 952

powrót