Informacje prasowe
Informacja prasowa - Jak walczyć z cukrzycą?
2009.03.16 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
16 marca br. w siedzibie Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się polsko-szwedzka konferencja „Jak zwiększyć skuteczność prewencji cukrzycy i jej powikłań w praktyce działań samorządowych”. Konferencja z udziałem lekarzy ze szpitali prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Region Sztokholmski jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu przez te regiony jeszcze w 2002 roku.
- Mazowsze to ponad 5 mln mieszkańców, z których aż 250 tys. leczy się na cukrzycę, a trzykrotnie większa liczba osób jest nią zagrożona. Dane te dobitnie pokazują, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Mam nadzieję, że bogatsi o doświadczenia naszych szwedzkich przyjaciół będziemy mogli jeszcze skuteczniej walczyć z tą trudna i niebezpieczną chorobą – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.
Według statystyk prowadzonych przez WHO, w 2030 r liczba osób z cukrzycą wzrośnie na świecie do 380 milionów (obecnie wynosi ok. 250 mln).
Wskaźnik zachorowalności z powodu cukrzycy (wg WHO) w krajach regionu europejskiego wynosi od 3 do 6 proc. W Polsce jest to przeciętnie od 5 do 6 proc. (od 2 do 2,5 miliona osób). Co ważne, prawie połowa nie zdaje sobie sprawy z choroby, gdyż cukrzyca nie została jeszcze u nich zdiagnozowana. W skali światowej cukrzyca powoduje corocznie 3,2 miliona zgonów i należy do dziesięciu najważniejszych epidemiologicznych zagrożeń życia i zdrowia człowieka.
Zbyt późne rozpoznanie cukrzycy oraz jej nieskuteczne leczenie może spowodować rozwój dalszych powikłań tej choroby, szczególnie naczyniowych, będących przyczyną przedwczesnego inwalidztwa i zwiększonej umieralności. Rozwój powikłań cukrzycy bardzo wyraźnie zwiększa też koszty jej leczenia.
Intensyfikacja leczenia cukrzycy wiąże się ściśle z koniecznością rozwoju kadry medycznej. Niezbędne jest zatem zwiększenie dostępu lekarzy do specjalizacji w diabetologii, podjęcie planowej edukacji lekarzy opieki podstawowej, a także wprowadzenie kształcenia diabetologicznego w zakresie innych specjalizacji np. okulistycznej, neurologicznej, kardiologicznej oraz ustalenie specjalizacji diabetologicznej dla pielęgniarek i dietetyczek.
Włączenie się samorządów w propagowanie programów zmierzających do zmniejszenia skutków choroby staje się koniecznością, a podejmowanie działań na rzecz zmiany stylu życia, by zapobiec cukrzycy, przyjmuje wymiar społeczny.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Liczba wyświetleń: 200
powrót