Informacje prasowe

Komunikat - Laureaci Lauru Marszałka 2008 wyłonieni

2009.03.13 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

Już po raz drugi rozstrzygnięty został Konkurs o Laur Marszałka. Wyłoniono 12 laureatów spośród 63 przysmaków, wytwarzanych przez mazowieckich producentów. Wśród zwycięskich produktów znalazły się m.in.: ser królewski, szynka z nogą, piwo „Ciechan Miodowe”, chleb razowy Ratuszowy czy miód kurpiowski. Wręczenie nagród odbędzie się 30 marca br.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem producentów tradycyjnej żywności z Mazowsza. Łącznie zgłoszono 63 produkty. Wśród nich znalazły się wyroby piekarnicze: ciasta, chleby, słodycze, szynki i kiełbasy oraz sery: twarogowe i żółte, mleko, przetwory owocowe i warzywne, jabłka i papryki. Zgłoszono również miody: wielokwiatowe, kremowane i miody z propolisem, nalewki, piwa, miody pitne, a także, co jest warte szczególnego podkreślenia, produkowane na południu Mazowsza wino gronowe.

- Trzeba promować to, co dobre. Mazowsze ma olbrzymią tradycję kulinarną, którą warto pielęgnować. Chcielibyśmy, aby Laur Marszałka stał się prestiżowym znakiem, ułatwiającym konsumentom wybór żywności o naprawdę wysokiej jakości – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie: mazowiecki produkt żywnościowy (konwencjonalny) oraz mazowiecki produkt tradycyjny i naturalny. Oceniano w nim następujące produkty: wyroby piekarnicze, cukiernicze i inne wyroby mączne, wędliny oraz przetwory mięsne, sery i inne przetwory mleczne, owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, miody oraz napoje.

- Konkurs ma za zadanie wyłonienie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej. Jest okazją do zaprezentowania przez producentów próbki swoich możliwości, promocji ich firmy czy regionu – podkreśla Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Piotr Szprendałowicz.


W kategorii mazowiecki produkt tradycyjny i naturalny rywalizowały produkty, które powstały bez udziału środków chemicznych, wytwarzane dzięki naturalnym procesom technologicznym, według tradycyjnej receptury. Surowce tych produktów pochodziły z upraw ekologicznych i rolnictwa zintegrowanego.

Podczas wyłaniania laureatów Kapituła Konkursu oceniała produkty na podstawie ich: smaku, walorów wizualnych, estetyki i funkcjonalności opakowania oraz metody wytwarzania.

Celem konkursu jest promocja najlepszej, najzdrowszej, najsmaczniejszej, a także tradycyjnej żywności wytwarzanej na Mazowszu. Dzięki swojej szerokiej formule w konkursie mogą brać udział nie tylko firmy komercyjne, ale również organizacje, zajmujące się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, np.: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne czy osoby fizyczne.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Pliki do pobrania

Rozmiar: 237 kB, Liczba pobrań: 248, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 390

powrót