Informacje prasowe

Komunikat - Nagrody Marszałka przyznane

2008.12.18 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Dziś, 18 grudnia w Państwowym Teatrze Polskim w Warszawie, już po raz dziewiąty, odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła wyłoniła 8 laureatów, postanowiła przyznać także 4 wyróżnienia.

Nagroda Marszałka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Przyznawana jest od 1999 r. za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Celem nagrody jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową. O jej prestiżu najlepiej świadczą laureaci dotychczasowych edycji, wśród których znaleźli się m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, Wojciech Siemion, Barbara Wachowicz, Sława Przybylska-Krzyżanowska czy ks. Jan Twardowski.

W tym roku do Nagrody zgłoszono 45 osób. Spośród nich Kapituła wyłoniła 8 laureatów, a także przyznała 4 wyróżnienia. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, osoby wyróżnione otrzymają nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali:
Apolonia Nowak z Kadzidła – wieloletnia działaczka ludowa i śpiewaczka. Zajmuje się kurpiowską sztuką plastyczną. Laureatka wielu konkursów krajowych na wycinankę ludową. Oprócz wycinanek wykonuje palmy, pisanki, kwiaty z bibuły, bukiety. Jest również członkiem zespołu folklorystycznego „Kurpianka”. W jej repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni w gwarze kurpiowskiej: rzewne „leśne”, weselne oraz kolędy.
Alojzy Balcerzak z Warszawy – aktywny uczestnik życia artystycznego oraz animator kultury na Mazowszu. Niestrudzenie, z wielką wyobraźnią i odwagą inicjuje działania ożywiające kulturalnie Mazowsze. Propaguje sztukę współczesną i podnosi świadomość kulturalną mieszkańców regionu.
Barbara Jabłońska z Czerska – społeczniczka, pasjonatka kultury, historii i aktywna działaczka na rzecz konserwacji zabytków Góry Kalwarii i Czerska oraz inicjatorka i współorganizatorka większości imprez historycznych i kulturalnych odbywających się na terenie Gminy Kalwaria. Jest wybitnym ambasadorem kultury regionalnej i narodowej.
Jerzy Kopczyński ze Staroźreb – aktywny uczestnik życia społecznego i kulturalnego. Poeta – laureat wielu ogólnopolskich konkursów, działacz i aktor teatru wiejskiego, rzeźbiarz ludowy i publicysta. Współpracuje z wieloma muzeami i skansenami w Polsce. Współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.
Anna Michalak-Pawłowska z Kani – założycielka społecznego liceum o profilu artystycznym oraz Fundacji „Wychowanie przez sztukę”. Instruktorka teatralna, dziennikarka muzyczna – radiowa i telewizyjna, oraz wydawca płyt edukacyjnych.
Iwona Stefaniak z Warki – historyk sztuki, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Kurator wystaw oraz autorka katalogów wystaw i publikacji muzealnych, autorka szeregu artykułów w prasie lokalnej. Inicjatorka, pomysłodawczyni i organizatorka imprez kulturalnych w Warce. Popularyzatorka regionu w środowisku Polonii amerykańskiej.

Nagrody za osiągnięcia zbiorowe:
Orkiestra koncertowa „VICTORIA” Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie – wykazała się szczególnymi zasługami na rzecz upowszechniania kultury oraz promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie. Umożliwiła uzdolnionej młodzieży uczenie się muzyki. Prezentuje twórczość europejskich kompozytorów. W swoim programie posiada operowe musicale, utwory religijne, okolicznościowe i patriotyczne.
Koło Gospodyń Wiejskich w Gliniance – członkinie Koła od 65 lat krzewią miłość do rodzimej ziemi, wyrażają dumę ze swoich korzeni, a także kultywują i rozpowszechniają regionalne tradycje oraz folklor. Biorą udział w licznych festiwalach, konkursach, występach okolicznościowych oraz uroczystościach lokalnych. Ich naczelnym zadaniem była i jest praca na rzecz środowiska lokalnego oraz promowanie bogatej kultury i tradycji ludowej.


Wyróżnienia za szczególne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego otrzymali:

Katarzyna Kazimierczuk z Warszawy – prezes Stowarzyszenia Teatralnego Remus. Zespół wychodzi poza elitarne kręgi kultury wysokiej czy awangardowej i wspiera środowiska podlegające kulturowej i społecznej marginalizacji. Od wielu lat prowadzi długofalowy program animacji kultury lokalnej społeczności na warszawskiej Pradze, a przede wszystkim społeczne działania warsztatowe z dziećmi.
Władysław Dominik Wyruch z Nowego Dworu Mazowieckiego – pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Twórca znakomitej większości ekspozycji w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Autor przewodnika po muzeum oraz kalendarium wydarzeń września 1939 r. Jest współautorem książki „Piękno nowodworskich rezerwatów i pomników przyrody”. Autor książki „Generał Wiktor Thommee – Dowódca Obrony Modlina 13-29.09.1939”.
Helena Kisiel z Radomia – działaczka społeczna, naukowa i kulturalna. Założycielka i pracownik wielu stowarzyszeń i fundacji, publicystka. Jako pracownik Radomskiego Towarzystwa Naukowego aktywnie uczestniczy w wymianie doświadczeń i współpracy między regionalnymi towarzystwami.
Roman Postek z Węgrowa – aktywny działacz na rzecz ochrony zabytków, promocji regionu mazowieckiego w zakresie turystyki, kultury i sztuki. Współorganizator imprez kulturalnych. Wykonawca i realizator projektu szlaku turystycznego „Szlak Doliny Liwca”. Publicysta, organizator wystaw edukacyjnych i fotograficznych. Założyciel i członek wielu stowarzyszeń.


Kandydatów mogły zgłaszać Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rady powiatów z terenu województwa mazowieckiego, rady miast, stowarzyszenia, fundacje społeczno-kulturalne i naukowe oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego.

Podczas uroczystości Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Wawrzyniec Borkowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wręczą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” księdzu Czesławowi Sadłowskiemu oraz, na ręce prezesa, Mazowieckiemu Zarządowi Okręgowemu PCK w Warszawie.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 500

powrót