Informacje prasowe

Informacja prasowa - Międzynarodowa konferencja nt. baz danych georeferencyjnych

2008.12.08 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

8 grudnia br. odbyła się pierwsza część konferencji poświęconej grantowemu projektowi związanemu z wdrażaniem innowacyjnych metod integracji danych katastralnych. Realizacja tego projektu jest świetną okazją do dyskusji nie tylko o opracowaniu modelu baz danych geodezyjno-kartograficznych, ale też o dostosowaniu aktów prawnych do reguł wynikających z europejskiego porządku prawnego i norm ISO.

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Główny Geodeta Kraju, Prezydent Miasta Płocka i Starosta Piaseczyński, a także The Norwegian Mapping and Cadastre Authority tworzą zespół, który otrzymał grant na realizację projektu „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych i świadczonych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną”. Kwota przyznanego grantu przekracza 4,5 mln euro, co stanowi ok. 85% wszystkich kosztów projektu.

Konferencję otworzył wicemarszałek Stefan Kotlewski - przedstawiciel Samorządu Województwa Mazowieckiego, jednego z partnerów projektu. Gości powitała również Sidsel Bleken - Radca Ministra z Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie. Wśród referentów byli m.in. Jolanta Orlińska - Główny Geodeta Kraju, prof. Jerzy Gaździcki oraz prof. Wojciech Pachelski.

Celem projektu jest usprawnienie działalności administracji publicznej w zakresie prowadzenia, udostępniania i aktualizowania publicznych rejestrów geodezyjnych – w tym ewidencji budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, mapy zasadniczej i bazy danych obiektów topograficznych. Zakładana jest również modernizacja sposobu świadczenia usług publicznych w zakresie udostępniania informacji zawartych w tych rejestrach drogą elektroniczną oraz stworzenie mechanizmów przepływu danych pomiędzy publicznymi rejestrami geodezyjnymi oraz geodezyjną administracją publiczną.

W skali kraju nie były podejmowane działania o takim zakresie merytorycznym, projekt jest więc nowatorskim przedsięwzięciem. Po jego zakończeniu będzie możliwość wykorzystania go w ramach całego kraju, co usprawni prace administracyjne i podniesie skuteczność podejmowanych decyzji inwestycyjnych, planistycznych, środowiskowych oraz społecznych. Dostępność do informacji georeferencyjnych oraz możliwość sprawnego przetwarzania dużych zbiorów danych będą przydatne zarówno w pracy organów administracji publicznej, jak i podmiotów gospodarczych. Zawarte w rejestrach zbiory danych będą przydatne do planowania przestrzennego, planowania gospodarczego, ochrony środowiska, prowadzenia inwestycji budowlanych, obrotu nieruchomościami, badań i analiz statystycznych oraz przy podejmowaniu decyzji na innych polach działalności – takich jak bezpieczeństwo, ratownictwo medyczne, ochrona dziedzictwa kulturowego czy gospodarka paliwowo-energetyczna.

Zorganizowana konferencja to czas na dyskusję nad pracami projektowymi oraz okazja do wypowiedzenia się na temat obowiązujących przepisów prawa i możliwości ich zmiany pod kątem europejskiego porządku prawnego, a także norm ISO.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2229 kB, Liczba pobrań: 392, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2143 kB, Liczba pobrań: 372, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2071 kB, Liczba pobrań: 441, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 1747 kB, Liczba pobrań: 354, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2405 kB, Liczba pobrań: 368, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 1754 kB, Liczba pobrań: 343, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 380

powrót