Informacje prasowe

INFORMACJA - Nowa odsłona teatru dramatycznego w Płocku

2008.01.31 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

Po blisko dwóch latach do użytku widzów oddany zostanie nowoczesny teatr. Z zewnątrz monumentalna elewacja z charakterystyczną szklaną ścianą, w miejscu starej betonowej żyrafy. W środku trzy sceny: duża – na 404 osoby, kameralna – na 130 osób oraz tzw. sala pamięci – na 50-60 osób. Oficjalne otwarcie teatru nastąpi już 1 lutego. Całkowity koszt przeprowadzonych inwestycji wyniósł 25 mln zł. Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W budynku znajdują się 3 nowoczesne sceny:

  • główna – zaprojektowana z myślą o dużych spektaklach – klasyka polska oraz światowa, a także dużych formach współczesnych. Prawie 200-metrowa scena została wyposażona w nowoczesne mosty elektryczne oraz obrotową sceną o średnicy 9 metrów. Pogłębiono i poszerzono mechanicznie opuszczany orkiestron, dostosowując go do potrzeb teatru muzycznego. Ponadto, na scenie wykonano trzy małe zapadnie oraz pas zapadni wyposażony w mechanizm do podnoszenia aktora, bądź dekoracji.
    Przebudowie uległa także widownia. W celu poprawienia widoczności dotychczasowy układ foteli został przebudowany na amfiteatralny. Nad widownią umieszczono 2 nowe mosty oświetleniowe. Zmieniono również rodzaj oświetlenia oraz zapewniono miejsce na cztery stanowiska dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Wykonano nowe podwieszane ekrany akustyczne i nowy system wentylacji, a także nowe wyjścia awaryjne.

  • kameralna – na której wystawiana będzie dramaturgia współczesna oraz teatr eksperymentu. Scena wyposażona została w galerie techniczne, kabinę elektryczną i akustyczną, rusztowanie do podwieszania reflektorów, podesty, służące zarówno do zbudowania sceny jak i ustawienia foteli, galerię techniczną oraz drabiny umożliwiające komunikację między poziomami podłogi i galerii. Łączność ze sceną główną zapewniają schody techniczne i wyciąg do podnoszenia dekoracji. Układ pozwala na dowolną konfigurację układu widz – aktor.

  • sala pamięci – przeznaczona do kameralnych spotkań, realizacji kabaretowych („teatr przy stoliku”), wystaw, itp. Sala powstała w miejscu dawnej Małej Sceny. Została wyposażona w rusztowanie do podwieszania reflektorów, a także instalację technologiczną oraz elektro-akustyczną.


Łączny koszt prac remontowo-modernizacyjnych wyniósł 25 mln zł. W ramach tych środków w ciągu dwóch lat wykonano nową fasadę z elementami architektonicznymi, parking, a także magazyny. Dolne foyer zostało poszerzone o 2 metry. Przebudowano szatnię dla widzów oraz wykonano osobne wejście wraz z szatnią na Scenę Kameralną. Na wygodniejsze warunki będą mogli liczyć także pracownicy teatru. Z myślą o nich wybudowano nowe pomieszczenia, tj.: garderoby, pracownie rekwizytora i garderobianej, poczekalnie dla aktorów na zapleczu sceny, bibliotekę, serwerownię, pomieszczenie administracyjne oraz portiernię. Wyremontowano również dach oraz zakupiono nowy sprzęt technologiczny.

Ponadto wymieniono w 100 proc. instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o. oraz przebudowano system wentylacyjny. Teatr został także wyposażony w klimatyzację. Utwierdzono i wykonano nową nawierzchnię parkingu, na którym wygospodarowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych i 3 stanowiska dla autobusów. Teatr został wyposażony w nowy osprzęt elektryczno-akustyczny: reflektory, głośniki, nową nastawnię komputerową.

W miejscu podwórza, na poziomie sceny, powstało patio. Taki układ pomieszczeń zapewnia sprawny transport dekoracji z rampy na scenę. W patio wykonana została również antresola wyposażona w wyciąg, służąca do malowania dekoracji.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 337

powrót