Informacje prasowe

Informacja prasowa - Zielone przystanki w Brwinowie ze wsparciem samorządu Mazowsza

2021.06.01 13:25 , aktualizacja: 2021.06.01 13:47

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

W Brwinowie powstaną cztery zielone przystanki. Pomogą władze Mazowsza. Przekazując na ten cel 92,5 tys. zł. Wsparcie pochodzi z autorskiego Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021). Dziś umowę w tej sprawie podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc oraz burmistrz Brwinowa – Arkadiusz Kosiński.

 

 

„Zielone przystanki ekologiczną wizytówką Gminy Brwinów – etap II” to jedno ze 184 proekologicznych przedsięwzięć, które uzyskały w tym roku dotację samorządu województwa. To kontynuacja ubiegłorocznego zadania. Pierwsze zielone wiaty przystankowe, które pojawiły się w Brwinowie zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez lokalną społeczność gminną.

 

Jak podkreśla Janina Ewa OrzełowskaWłaśnie takie projekty mogły w tym roku liczyć na nasze wsparcie. Przypomnę w tym roku na zadania związane z ochroną powietrza przeznaczyliśmy aż 11 mln zł. Zadanie Brwinowa to świetny przykład stosowania proekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Z jednej strony czystsze powietrze, bardziej zielone otoczenie, a z drugiej strony sprawy prozaiczne – jak np. przyjemne i komfortowe miejsce oczekiwania na autobus.

 

W tym roku wsparcie z budżetu Mazowsza pozwoli w Brwinowie utworzyć na czterech przystankach zielone dachy z mat rozchodnikowych. Przy bocznych ścianach przystanków zamontowany zostanie system linowy pod pnącza. Ściany przystanków będą obrośnięte pnączami (powojniki i bluszcz). Przy wiatach przystankowych zostaną posadzone byliny (narcyze) w donicach. Na przystankach zostaną też umieszczone stacje solarne z możliwością ładowania USB. Na ścianach przystanków znajdą się gabloty informacyjne.

 

Uznania dla zadania Brwinowa nie kryje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Gratuluję władzom bardzo dobrego pomysłu. Dzięki takim inicjatywom wspólnie troszczymy się o czyste powietrze w naszym regionie, jednocześnie tworząc nowe zielone przestrzenie. Życzę sprawnej realizacji zadania.

 

Zmniejszenie ilości pyłów i innych zanieczyszczeń, zatrzymanie do 90 proc. deszczu spadającego na przystanek, a także obniżenie temperatury wewnątrz – to najważniejsze efekty ekologicznego przedsięwzięcia gminy Brwinów.

 

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie. W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów zgłoszonych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.

 

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 583 kB, Liczba pobrań: 17
Rozmiar: 1299 kB, Liczba pobrań: 7

Liczba wyświetleń: 51

powrót