Informacje prasowe

Nie czekaj – zbadaj się!

2007.09.12 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Od połowy września mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad medycznych z zakresu: raka piersi, raka szyjki macicy, raka stercza oraz chorób układu krążenia. Badania w ramach programu „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze” przeprowadzane będą od września do grudnia br. przez 9 szpitali wojewódzkich. W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 900 tys. zł.

Z analizy sytuacji zdrowotnej, dokonanej na podstawie danych statystycznych GUS, wynika, że do głównych przyczyn zgonów w województwie mazowieckim należą choroby układu krążenia – ponad 40 proc. oraz nowotwory – ponad 25 proc.

W wypadku tych właśnie chorób olbrzymie znaczenie odgrywa profilaktyka. To właśnie dzięki badaniom profilaktycznym możliwe jest zwiększenie wykrywalności m.in. wczesnych przypadków nowotworów oraz chorób układu krążenia.

- Coraz częściej zbyt późno dowiadujemy się, że cierpimy na poważną chorobę. Trafiamy do lekarza, dopiero wtedy, kiedy nasz organizm daje nam wyraźne sygnały np. w postaci silnego bólu. Tymczasem wiele chorób tj. np. rak, rozwija się w organizmie przez długi czas, całkowicie niezauważalnie. Naszą bronią w tym przypadku mogą być tylko badania profilaktyczne i nasza własna dyscyplina. Pamiętajmy, że wiele chorób odkrytych w początkowej fazie, jest możliwych do wyleczenia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W małych miejscowościach, a szczególnie na wsi mieszkańcy na ogół mają utrudniony dostęp do specjalistycznych badań. – Bardzo często nie mają też świadomości, że są one im potrzebne. Stąd pomysł na wyjście z badaniami do pacjentów – dodaje Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Waldemar Roszkiewicz.

W programie „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze” weźmie udział 9 szpitali wojewódzkich w: Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Pruszkowie oraz trzy w Warszawie: Wojewódzki Szpital Bródnowski, Międzyleski Szpital Specjalistyczny i Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny.

Lekarze i pielęgniarki, w podległych im rejonach, będą służyli pomocą w zakresie: profilaktyki chorób układu krążenia, cukrzycy, jaskry oraz profilaktyki nowotworów piersi, szyjki macicy, stercza. W ramach tzw. „białych sobót i niedziel” , mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań m.in.: pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziomu glukozy we krwi, poziomu cholesterolu, badań: EKG, laryngologicznych, spirometrii, dna oka i badań ostrości wzroku. Mężczyźni po 40 roku życia będą mogli zrobić badanie per rectum oraz zbadać poziom stężenia PSA w surowicy.

Akcja ta realizowana będzie od połowy września do grudnia br. przy współpracy z zakładami opieki zdrowotnej podległymi Samorządowi Województwa Mazowieckiego oraz przy udziale: Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Komitetu Walki z Rakiem, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz samorządów lokalnych.

Osoby chcące przebadać się w ramach akcji powinny skontaktować się z koordynatorami czuwającymi nad przebiegiem programu w najbliższym szpitalu.

Listę szpitali biorących udział w akcji, harmonogramy badań oraz kontakty do koordynatorów, znajdą Państwo w osobnym dokumencie.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Pliki do pobrania

Rozmiar: 68 kB, Liczba pobrań: 412, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 413

powrót