Informacje prasowe

Informacja prasowa - Dyspozytornie pozostają!

2020.11.18 12:50 , aktualizacja: 2020.11.18 14:03

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

 

Przypomnijmy, zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Jak alarmowali medycy – dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno – o wysłaniu karetki decydować miałby dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego.

 

Jak wynika z przesłanego przez służby wojewody pisma, NFZ zamierza jednak aneksować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni na dotychczasowych zasadach. Przedłużenie tych umów „pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postepowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców” – czytamy w piśmie.

 

Jak poinformowały służby wojewody, obecnie twa proces legislacyjny, który ma na celu wydłużenie do roku okres koncentracji dyspozytorni medycznych.

 

Marszałek Adam Struzik zauważa, że zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywołałoby niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej chaos i stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Mazowsza. – Dlatego decyzję o przedłużeniu terminu zmian uznaję za rozsądną. Cieszę się, że nasze argumenty zostały przyjęte. To nie czas na takie rewolucje. Teraz priorytetem władz powinno być zapewnienie sprzętu i środków ochrony dla szpitali.

 

Mam nadzieję, że likwidacja dyspozytorni nie tylko odsunie się w czasie, ale i całkowicie zostanie zawieszona. Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy cały czas na linii frontu w walce z koronawirusem.  Wprowadzanie zmian w takim momencie i w tak krótkim czasie jest absurdalne – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

 

Z dokumentów wynika, że służby wojewody na razie odsuwają likwidację dyspozytorni pogotowia. Szkoda jednak, że w środku pandemii narobiono takiego bałaganu. Nie wszystko da się naprawić. Część dyspozytorów odeszła z pracy – dodaje Krzysztof Grzegorz Strzałkowski przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w sejmiku województwa mazowieckiego.

 

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane miały być dwa rejony – 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego – 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel.: +48 (22) 59 07 602, 510 591 974
mail: rzecznik@mazovia.pl
  • Dariusz Ossowski Pobierz: Dariusz Ossowski ratownicy z Płocka
  • archiwum UMWM Pobierz: archiwum UMWM karetka Płock
  • archiwum UMWM Pobierz: archiwum UMWM karetki Płock

Pliki do pobrania

Rozmiar: 53 kB, Liczba pobrań: 44, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 509 kB, Liczba pobrań: 41
Rozmiar: 219 kB, Liczba pobrań: 36
Rozmiar: 614 kB, Liczba pobrań: 17

Liczba wyświetleń: 105

powrót