Informacje prasowe

Informacja prasowa - Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców

2020.09.03 10:50

Autor: , Wprowadzenie: Michalecki Mikołaj

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy powyżej 55. roku życia. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczną edycję 600 tys. zł. Udział w przedsięwzięciu weźmie 440 osób. Dziś rozpoczyna się nabór w Warszawie.

 

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

 

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. – To kolejna edycja tego programu. Pierwsza tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że jest to projekt potrzebny. Bardzo dużo osób zarówno młodych w wieku 18-24 jak i starszych powyżej 55 roku życia zgłosiło się do udziału w ubiegłorocznej edycji. Mam nadzieję, że również i ta edycja przyciągnie kursantów, którzy będą chcieli udoskonalić swoje umiejętności i podszkolić się pod okiem specjalistów – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elzbieta Lanc.

 

To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia, Siedlec, Ciechanowa, Ostrołęki i Płocka.

 

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. – Zależało nam na tym, aby specjalistycznymi szkoleniami uświadomić młodych, ale i tych już bardzo doświadczonych kierowców, jak ogromne znaczenie ma nasza kondycja podczas prowadzenia samochodu. Po alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych, po niektórych lekach wsiadanie za kierownicę jest po prostu niebezpieczne. W momencie, gdy nie panuje się nad własnym ciałem, trudno zapanować nad pojazdem – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

 

Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywajać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

 

Kierowcy często przeceniają swoje umiejętności i w efekcie podejmują ryzykowne działania na drodze. Te z kolei stają się głównymi przyczynami wypadków. Chcemy więc przypomnieć, że technikę jazdy należy szlifować, a wiedzę regularnie aktualizować. Takie szkolenia są szczególnie przydatne młodym kierowcom, mającym tendencję do brawury i starszym – narażonym na rutynę. Dlatego podczas koncentrujemy się na trudnych, a nawet ekstremalnych sytuacjach, które pozwolą kierowcom ocenić własne umiejętności. I zdjąć przysłowiową „nogę z gazu” – podkreśla zastępca dyrektora WORD-u w Warszawie Tomasz Matuszewski. –  Spotkania z psychologiem transportu dostarczą natomiast wiedzy o granicach naszych możliwości – właściwej obserwacji i interpretacji zdarzeń drogowych – dodaje dyrektor WORD-u.

 

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Szkolenia odbywają się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

 

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Hanna Maliszewska
Rzeczniczka Prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 205
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl
  • Pobierz: Zdjęcie 1
  • Pobierz: Zdjęcie 2
  • Pobierz: Zdjęcie 3
  • Pobierz: Zdjęcie 4
  • Pobierz: Zdjęcie 5
  • Pobierz: Zdjęcie 6
  • Pobierz: Zdjęcie 7

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3434 kB, Liczba pobrań: 19
Rozmiar: 2503 kB, Liczba pobrań: 41
Rozmiar: 1896 kB, Liczba pobrań: 33
Rozmiar: 9452 kB, Liczba pobrań: 20
Rozmiar: 302 kB, Liczba pobrań: 44

Liczba wyświetleń: 99

powrót