Informacje prasowe
Informacja prasowa - Piknik rodzinny „Serdeczne Mazowsze” już w sobotę w Płocku
2019.09.19 11:25 , aktualizacja: 2019.09.19 12:24
Autor: , Wprowadzenie: Bartłomiej Chlabicz
Na Mazowszu można się dobrze bawić także po wakacjach! Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza 21 września do Płocka na piknik rodzinny z cyklu „Serdeczne Mazowsze”. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży, regionalnej kultury oraz dobrej zabawy. W swoje progi zapraszają także instytucje kultury, które na najbliższe tygodnie przygotowały bogaty program wystaw i wydarzeń.
– Mazowsze tętni życiem niezależnie od pory roku. Mazowieckie instytucje kultury prężnie się rozwijają i przyciągają coraz większą liczbę zwiedzających. Chcemy pokazać mieszkańcom Mazowsza, że wcale nie muszą daleko szukać ciekawych miejsc i aktywności, które pozwolą im spędzić czas w rodzinnym gronie. Dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców na piknik „Serdeczne Mazowsze”. Będzie to okazja nie tylko do rodzinnej zabawy, ale też poznania naszej regionalnej kultury
– mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Początek wydarzenia w sobotę 21 września o godz. 13.00 na Starym Rynku w Płocku.
Jakie atrakcje czekają na uczestników pikniku? Rodziny będą mogły wspólnie skorzystać z gigantycznych gier plenerowych, np. gigabierek czy jengi. Najmłodszym uczestnikom z pewnością przypadną do gustu zabawy z animatorami, takie jak robienie wielkich baniek mydlanych czy malowanie buziek. Zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników mazowieckie instytucje kultury przygotowały quizy i konkursy. Dzięki nim wszyscy będą nie tylko dobrze się bawić, ale też lepiej poznają region. Na uczestników będzie czekać także strefa wypoczynku oraz strefa gastronomiczna z food truckami i saturatorem. Dzień zakończy się pokazem filmu pt. „Dzień Czekolady” w kinie plenerowym o godz. 19.00. Ze wszystkich atrakcji będzie można korzystać do godz. 20.00.
Łącznie zaplanowano pięć pikników „Serdeczne Mazowsze”. Piknik w Płocku jest trzecim z nich, po Radomiu i Siedlcach. Kolejny odbędzie się już następnego dnia w Ciechanowie (22 września), a ostatni w Ostrołęce (28 września).
JESIEŃ W INSTYTUCJACH KULTURY
Poza piknikiem „Serdeczne Mazowsze”, w Płocku można też skorzystać z oferty instytucji kultury, które jesienią proponują bogaty program wydarzeń. Wizyta w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego czy spotkania z autorami książek lub wystawy w Muzeum Mazowieckim – to tylko kilka propozycji na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.
Wycieczka poza miasto do Wiączemina Polskiego z pewnością będzie interesująca. Można tam zwiedzać Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego poświęcony kulturze Olędrów. Znajduje się w nim największa w Polsce kolekcja pamiątek po XVII-wiecznych osadnikach z Fryzji i Niderlandów. Zwiedzający na terenie muzeum mogą zobaczyć dawny kościół ewangelicko–augsburski, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olęderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff oraz zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły i powidlarni, służącej jako suszarnia owoców. We wnętrzach budynków można oglądać stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne wyposażenie zarówno w części mieszkalnej, jak i w części gospodarczej.
Z kolei Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Temperatury pejżażu śródziemnomorskiego”. Swoje prace prezentują tam Krzysztof Ludwin, Ryszard Rogal, Adam Papke i Anatol Martyniuk. Co ciekawe, ich akwarele przedstawione są w porządku kolorystycznym od pomarańczowego, burgund, zielonego aż do niebieskości. Czterech malarzy tworzy więc swoistą tęczę obrazów o tematyce nawiązującej do klimatów krajów Morza Śródziemnego. Wystawę można oglądać do 13 października.
W Muzeum Żydów Mazowieckich również można wiele zobaczyć. Ekspozycja stała przedstawia najważniejsze informacje i wydarzenia związane z dziejami osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich - od samych jego początków aż po współczesne odrodzenie kultury żydowskiej w Polsce. W sali głównej prezentowane są – w nowoczesnej multimedialnej formie – elementy kultury Żydów w Polsce na przykładzie kuchni, muzyki, świąt i zwyczajów oraz architektury żydowskiej. Część poświęcona Holokaustowi zbudowana jest na bazie Kartek z pożogi Symchy Gutermana, naocznego świadka zagłady świata płockich Żydów i archiwalnych fotografii żydowskich mieszkańców Mazowsza.Oprócz części wystawowej, muzeum proponuje atrakcyjny program kulturalno-oświatowy. W jego skład wchodzą np. spotkania z twórcami literatury. Najbliższe odbędzie się 26 września o godz. 18.00, a gośćmi muzeum będzie małżeństwo wielokrotnie nagradzanych reporterów: Cezary Łazarewicz oraz Ewa Winnicka.
Jesienią warto zobaczyć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w barwnej i klimatycznej odsłonie. Spacer wśród dawnej wiejskiej zabudowy to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Skansen zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli.
Październik w Płocku to także koncerty. W ramach współfinansowanego przez samorząd województwa mazowieckiego cyklu „Kolorowa scena dźwięku i obrazu” 24 października na scenie Hotelu Skansen wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich zespołów – Pectus. Artyści zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż pełną swoich najlepszych kompozycji w nowych akustycznych aranżacjach. Bilety na koncert można nabyć w sierpeckim ratuszu. Więcej informacji o wystawach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej można znaleźć na stronie www.mwmskansen.pl
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 154
powrót