Informacje prasowe

Informacja prasowa - Sejmik Senioralny na Mazowszu

2018.06.15 15:30

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Polityka senioralna na Mazowszu, inicjatywy w zakresie zdrowia, sportu i rekreacji, relacje międzypokoleniowe w rodzinach i samorządzie – to główne  tematy III Sejmiku Senioralnego. – Wciąż zbyt duża liczba seniorów pozostaje w domu. Trzeba znaleźć sposób, aby to zmienić poprzez ofertę zachęcającą do aktywności. Tak, by okres po zakończeniu życia zawodowego stał się źródłem satysfakcji i zadowolenia – mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

 

Żyjemy coraz dłużej, zwłaszcza kobiety. W 2017 r. wśród mieszkańców Mazowsza w wieku powyżej 65. roku życia na 100 mężczyzn przypadały 144 panie. Zgodnie z prognozami demograficznymi do 2050 r. udział osób w jesieni życia w społeczeństwie wzrośnie z 20,6 do 31 proc. (w przypadku kobiet do 34,2 proc, mężczyzn – 28,1 proc).

 

Władze samorządowe powinny brać pod uwagę wszystkie okresy życia człowieka, od juniora do seniora – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Jako samorząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi wspieramy wszystkie przejawy aktywności osób na jesieni życia w zakresie kultury, sportu, turystyki czy edukacji. Dobrym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, które stale się rozwijają. Na Mazowszu jest ich ponad 100. Seniorzy chcą brać udział w wykładach, uczyć się przez całe życie. W gminach i powiatach działają rady seniorów, na poziomie województwa obraduje Sejmik Senioralny. Zachęcamy także do startu w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wiek 65 czy 70 lat nie eliminuje człowieka z aktywności publicznej również w wymiarze samorządowym – przekonuje marszałek.

 

Osoby w dojrzałym wieku dysponują wiedzą i umiejętnościami, które warto wykorzystać. Część potrzebuje jedynie odpowiedniej aktywizacji, oferty i miejsca umożliwiającego organizację zajęć z obsługi komputera, warsztatów językowych czy artystycznych. Czas bez obowiązków zawodowych wiąże się ze zmianą stylu życia, realizacją zainteresowań i pasji, odkładanych z roku na rok planów lub większym zaangażowaniem w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

 

Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego pozwala odpowiednio zagospodarować pomysłowość, potencjał i energię tkwiącą w środowisku osób starszych. Jako forum, w którym uczestniczą przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, gminnych rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także innych organizacji działających na rzecz seniorów, ułatwia integrację, wymianę doświadczeń, jak i wzajemną współpracę. – W trakcie spotkań Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ze środowiskami senioralnymi poruszane są problemy, które są niezwykle istotne dla osób w dojrzałym wieku – twierdzi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Ważne są podejmowane inicjatywy, na rzecz których my, jako samorząd województwa mazowieckiego, możemy przygotować szereg konkursów i grantów. Tak się dzieje również w tym roku.

 

Tematem przewodnim tegorocznego Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego była integracja międzypokoleniowa. Seniorzy nie powinni ograniczać się tylko do swojego środowiska. Już w ubiegłym roku w trakcie Sejmiku Senioralnego poruszono temat włączania seniorów w działania na rzecz rodzin np. poprzez opiekę nad dziećmi. – Działając na rzecz seniorów tak naprawdę działamy na rzecz samych siebie. Tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej, dlatego tak istotne jest utrzymanie naszej aktywności intelektualnej i zdrowotnej – podkreśla Elżbieta Lanc.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 359

powrót