Informacje prasowe

Informacja prasowa - Tadeusz Kościuszko – patriota, moralny wzorzec, inspiracja dla pokoleń

2018.01.10 15:05 , aktualizacja: 2018.01.10 15:38

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

Rok 2017 obfitował w wydarzenia związane z postacią znanego polskiego bojownika o niepodległość i nietuzinkowego wodza – Tadeusza Kościuszki. Wśród nich nie brakowało wystaw, konferencji naukowych, odczytów i wydawnictw literackich. Początek tego roku to świetny czas na podsumowanie tych przedsięwzięć.

 

Dziękuję wszystkim tym, którzy przyłączyli się do obchodów. Dla nas Tadeusz Kościuszko jest synonimem jedności – nie tylko jedności narodowej, ale też jedności różnych klas. Jego powstanie, Uniwersał połaniecki, również wkład w wolność narodu amerykańskiego – to dokonania, które sprawiają, że przypominanie postaci Kościuszki to imperatyw moralny. Zwłaszcza przekazywanie tego wzorca młodemu pokoleniu, którego przedstawiciele byli dziś obecni, jest według nas bardzo ważne – podsumował dziś wydarzenia marszałek Adam Struzik.

 

Podczas spotkania zostały zaprezentowane działania rocznicowe koordynowane przez Polską Fundację Kościuszkowską i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Marszałek Adam Struzik wręczył honorowe dyplomy 42 osobom zaangażowanym w obchody Roku Kościuszkowskiego (lista w załączeniu).

 

Jednym z wydarzeń rozpoczynających ten jubileusz spotkanie na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie znajduje się serce Tadeusza Kościuszki. Poza licznymi wydawnictwami zorganizowaliśmy wiele imprez naukowych – odbyły się m.in. prestiżowe międzynarodowe konferencje naukowe w Mińsku na Białorusi, a następnie w Moskwie – wyliczał dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek.

 

Podczas okazji tych obchodów kościuszkowskich bardzo wiele miejsce związanych z tradycją kościuszkowską zostało uporządkowanych. Tak było np. w Maciejowicach, w Krępie, w Sadownem – odnowiono wiele pomników. I tutaj trzeba podkreślić rolę samorządów, które bardzo przyczyniły się do podtrzymania tradycji kościuszkowskiej – powiedział Leszek Marek Krześniak prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

 

Dzisiejsza uroczystość była też okazją do wręczenia Nagrody im. Władysława Orkana kolekcjonerowi, filantropowi, dokumentaliście i historykowi regionalnemu Waldemarowi Krzyżewskiemu (za pełną pasji działalność społeczną na rzecz promocji różnorodnej kultury Mazowsza i za konsekwencję w upowszechnianiu dorobku kard. Aleksandra Kakowskiego), artyście Tadeuszowi Masłykowi (za całokształt działalności artystycznej – poezji, malarstwa i rzeźby) oraz redaktorowi i wydawcy Marianowi Romaniukowi (za wieloletnią skuteczną działalność w promocji polskiej kultury religijnej, dziedzictwa narodowego oraz życia i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego).

 

Ponadto marszałek Adam Struzik oraz Agnieszka Kuźmińska – zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego zostali uhonorowani Medalem 25-lecia Muzeum Niepodległości.

 

Spotkanie uświetnił wernisaż prac Hakoba Mikayelyana z Armenii i Natalii Shayon z Białorusi – prac poświęconych oczywiście Kościuszce.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 475

powrót