Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowsze podzielone, ale na szczęście tylko statystycznie!

2018.01.03 13:40 , aktualizacja: 2018.01.03 14:00

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

 

Stało się! Po kilku latach analiz, prac i starań Mazowsze zostało podzielone. Jednak nie administracyjnie, ale statystycznie. To olbrzymi sukces Mazowsza, bo od 1 stycznia br. UE traktuje nas nie jako jeden spójny i szybko bogacący się region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Decyzja ta pozwoli naszemu województwu korzystać z funduszy unijnych po 2020 r.

 

 

Od stycznia 2018 r. Mazowsze jest statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 r. przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 r.

 

– To ważny moment dla wszystkich Mieszkańców Mazowsza. Daje bowiem nam szansę na dalsze korzystanie ze środków unijnych. Od stycznia UE patrząc na Mazowsze, widzi dwa odrębne obszary wsparcia. Rozumie, że inne potrzeby ma stolica i okoliczne powiaty, a inne – reszta województwa. Stawka była bardzo wysoka. Statystyczne bogacenie się Mazowsza, w dużej mierze poprzez potencjał stolicy, mogło doprowadzić do radykalnego zmniejszenia środków unijnych dla naszego regionu. Rozwiązaniem była zmiana podziału statystycznego. I właśnie o to zabiegaliśmy już od 2011 r. – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

29 listopada 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (UE) w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS).  Nowy podział statystyczny obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Na poziomie NUTS 2 województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną tego poziomu, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: region Warszawski stołeczny – obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region Mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W efekcie liczba jednostek tego poziomu wzrasta w Polsce z 16 do 17.

 

Jest jeszcze jeden atut tego rozwiązania – zauważa marszałek Adam Struzik.  –  Doprowadzenie do podziału statystycznego Mazowsza powinno raz na zawsze zamknąć dyskusje na temat szkodliwego podziału administracyjnego. Przypomnijmy, że to właśnie potencjalna utrata środków unijnych była podstawowym argumentem inicjatorów tego typu pomysłów. Jak widać ciężka praca, determinacja i solidne argumenty wygrywają ze szkodliwym populizmem. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę sprawę – posłom, radnym województwa, samorządowcom, ekspertom, ale i mediom, które w rzetelny sposób przedstawiały ten dość trudny temat. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie – dodaje marszałek Adam Struzik.

 

Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

 

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 674

powrót