Informacje prasowe

Informacja prasowa - XI Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpoczęty

2017.11.16 15:55

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Ponad 250 samorządowców z Mazowsza bierze udział w corocznym spotkaniu dotyczącym europejskich programów i mazowieckich propozycji mechanizmów wsparcia wsi i rolnictwa. Kongres rozpoczęła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Wręczono również nagrody laureatom konkursów dla najaktywniejszych sołectw i liderek wiejskich.

 

To już 11 edycja Mazowieckiego Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Spotkanie organizowane przez samorząd województwa mazowieckiego jest doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych działań podjętych na rzecz rozwoju i modernizacji obszarów wiejskich na Mazowszu. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło także wręczenie nagród laureatom dwóch konkursów.

SUKCESY WIDAĆ PO SĄSIEDZKU – NAJAKTYWNIEJSZE SOŁECTWO KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH

Sołectwa Jarzębia Łąka (gmina Tłuszcz), Wolica (gmina Radzymin), Rumoka (gmina Lipowiec Kościelny), Dzięgielewo (gmina Gozdowo) oraz Równe (gmina Strachówka) to laureaci I edycji konkursu na Najaktywniejsze Sołectwa Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Nagrody zwycięzcom wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim od lat organizuje szereg konkursów dla – orkiestr dętych, liderek wiejskich, absolwentów wyższych uczelni czy dziennikarzy. Konkurs dla sołectw odbył się po raz pierwszy. Pięć najaktywniejszych sołectw otrzymało symboliczne czeki, każdy na 5 tys. zł. Ponadto zarówno laureaci, jak i jedenaście pozostałych sołectw, które zgłosiły się do konkursu, w ramach wyróżnienia, zaproszono do udziału w wyjeździe studyjnym na temat odnowy wsi na Opolszczyznę. Planowany jest on na początku grudnia br.

 

NAJAKTYWNIEJSZA LIDERKA OBSZARÓW WIEJSKICH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

Tytuł Najaktywniejszej Liderki otrzymała Mariola Kruk, bibliotekarka i blogerka z Podkońców w gminie Rzeczniów. Komisja konkursowa doceniła podjęty przez nią trud tworzenia bloga (http://podkonce.blogspot.com/) i fanpejdża, dbałość o tradycje i kulturę, podejmowane projekty i działania dokumentalistyczne, przy jednoczesnej skromności kandydatki. Drugie miejsce zdobyła Justyna Kaczorek z gminy Baranowo – niestrudzona animatorka kultury i tradycji kurpiowskiej, która z wielką pasją wykonuje swoje obowiązki zawodowe i społeczne. Trzecie – Monika Bieżuńska z gminy Wyszków, sołtys wsi Leszczydół Stary, której podwórko stało się miejscem integracji lokalnej społeczności.

Podobnie jak w poprzednim roku komisja postanowiła wyróżnić wszystkie panie biorące udział w tegorocznej edycji konkursu. Doceniając ich codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności. Wyróżnienia otrzymały – Barbara Olesińska z Żabieńca (gm. Piaseczno), Marianna Drabarek z Karczewa, Grażyna Stelmachowska-Kowalska z Cegłowa, Maria Różańska z Sendenia Dużego (gm. Łąck) i Katarzyna Rędzikowska z Gozdowa.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 133 kB, Liczba pobrań: 99, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 392

powrót