Informacje prasowe

Planujesz wyjazd – sprawdź wiarygodność organizatora

2007.05.10 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Po długim majowym, weekendzie większość z nas zaczyna planować letni urlop. Z roku na rok coraz chętniej spędzamy go poza granicami kraju. W ubiegłym roku wakacje w ten sposób spędziło blisko 3,2 mln Polaków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dotyczącej wyboru firmy, która zorganizuje nam wymarzony wypoczynek, warto sprawdzić jej wiarygodność. Pozwoli to uniknąć przykrego rozczarowania.

Na rynku usług turystycznych działają organizatorzy, pośrednicy i agenci turystyczni. Zarówno organizator jak i pośrednik muszą posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Niezależnie zaś, z kim się kontaktujemy, powinniśmy przyjrzeć się bliżej organizatorowi naszego wyjazdu.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy został on wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Informacji tych można szukać w centralnej ewidencji organizatorów i pośredników turystycznych na stronie http://turystyka.mg.gov.pl. Dodatkowych informacji udziela także pracownik Urzędu Marszałkowskiego, pod numerem telefonu (022) 59 79 541.

Od 2006 roku to właśnie marszałkowie województw prowadzą rejestry działalności regulowanej organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Aby uzyskać wpis firma co roku musi przedstawić tzw. zabezpieczenie finansowe, które jest podstawą do wydania zezwolenia. Są to – umowa gwarancji lub umowa ubezpieczenia na rzecz klientów. Zabezpieczają one środki na zapewnienie klientom powrotu do kraju, a także zwrot wpłat wniesionych przez turystów w przypadku odwołania wyjazdu z powodu bankructwa firmy. Oznacza to, że w rejestrze figurują tylko firmy, posiadające aktualne ubezpieczenie.

Sprawdzając, czy interesująca nas firma figuruje w wykazie, warto zwrócić uwagę na datę ważności ubezpieczenia. Ważne aby obowiązywało ono w momencie podpisywania przez nas umowy.
W tym momencie zezwolenie na prowadzenie działalności posiada na Mazowszu ok. 520 podmiotów.


Po sprawdzeniu wiarygodności organizatora, czeka nas podpisanie umowy. Warto bardzo dokładnie ją przeczytać, szczególną uwagę zwracając na to, co zostało napisane małą czcionką. Należy również zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy, o których rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy, znalazły się w umowie.


CZARNY SCENARIUSZ

Co zrobić w sytuacji gdy spełni się najgorszy scenariusz, czyli mimo sprawdzenia przez nas wiarygodności firmy, okazuje się, że organizator np. zbankrutował?

Jeśli firma znajduje się w rejestrze działalności regulowanej organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, beneficjentem takiej gwarancji jest marszałek województwa. W praktyce oznacza to, że w wypadku bankructwa firmy, marszałek wchodzi w porozumienie z ubezpieczycielem i organizuje powrót turystów do kraju. W tym czasie pracownik urzędu marszałkowskiego, odpowiedzialny za organizację powrotu turystów do kraju, jest z nimi w stałym kontakcie.

Od 1999 roku na Mazowszu zdarzyło się 8 takich przypadków. Ostatni miał miejsce w październiku zeszłego roku. Wówczas jedna z firm turystycznych utraciła płynności finansową, nie posiadając środków na opłacenie biletów powrotnych dla swoich klientów, którzy w momencie bankructwa uczestniczyli w zakontraktowanych imprezach zagranicznych.

Na szczęście, dzięki sprawnej działalności urzędu, ponad 100 osób bez zbędnej zwłoki, powróciło do kraju. Turyści przebywali wówczas w Hurghadzie oraz na Wyspach Kanaryjskich.

W razie ogłoszenia upadłości przez firmę, która jest organizatorem naszego wyjazdu, należy skontaktować się z Urzędem Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w celu uzyskania dodatkowych informacji. Można je otrzymać pod numerem - (22) 59 79 541.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 312

powrót