Informacje prasowe
Informacja prasowa - Siedlecki Ośrodek Onkologii coraz bliżej
2017.06.22 14:35 , aktualizacja: 2017.06.23 08:23
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Nowoczesny, profesjonalny, przyjazny pacjentom a przede wszystkim jedyny w subregionie siedlecko-ostrołęckim – mowa o Siedleckim Ośrodku Onkologii, który już niedługo powstanie przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. Dziś na terenie nowo powstającego obiektu odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który został wmurowany pod budowę nowego ośrodka. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego.
Choroby nowotworowe są drugą najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce, tuż za chorobami układu krążenia. Liczba zachorowań na nowotwory z roku na rok jest coraz większa. Tylko w siedleckim szpitalu wojewódzkim liczba porad specjalistycznych udzielonych w poradni onkologicznej od 2009 r. wzrosła ponad dwukrotnie.
– Niestety, ciągle borykamy się ze zbyt małą liczbą ośrodków onkologicznych w stosunku do potrzeb. Dlatego tak ważna jest dla nas ta inwestycja. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki onkologicznej na wyciągnięcie ręki – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Siedlecki Ośrodek Onkologii będzie opierał się na pięciu filarach działalności onkologicznej: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu nowotworów, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci onkologiczni nie tylko z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.
Prace nad budową ośrodka już się rozpoczęły. Wykonano wykopy i trwają prace fundamentowe. Inwestycja zakłada rozbudowę istniejącej infrastruktury szpitala w Siedlcach o nowy pawilon oraz przebudowę budynków technicznych. Nowy obiekt połączony zostanie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Cztery z pięciu kondygnacji nowego budynku posłużą bezpośrednio realizacji świadczeń medycznych. 84-łóżkowy kompleks posłuży pacjentom leczonym stacjonarnie. Znajdą się w nim m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wynosić będzie 7 785,20 m2.
Koszt całej inwestycji to ok. 112 mln zł. Finansowanie budowy odbywa się dwutorowo. Budowa, której koszt wyniesie ok. 56 mln zł – finansowana będzie z kredytu inwestycyjnego ze wsparciem z budżetu województwa mazowieckiego. Pozostała kwota, potrzebna na wyposażenie, będzie pozyskana ze środków ministerstwa zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz środków unijnych. Dzięki staraniom samorządu województwa, budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii została ujęta w ramach Kontraktu Terytorialnego.
– Dobrze, że w Siedlcach powstaje nowoczesny, pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny, który wzmocni sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych na Mazowszu i w kraju. Wspólnie z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Instytut Onkologii postanawia nawiązać partnerstwo i współpracę, która będzie obejmować wymianę wiedzy i doświadczenia, szkolenie specjalistów, konsultacje i konsylia, uzgodnienia kryteriów kwalifikacji pacjentów do optymalnych metod leczenia, koordynację diagnostyki i opieki, wspólne działania w zakresie profilaktyki oraz prowadzenie badań naukowych. Wzorcowa współpraca w codziennej praktyce klinicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Instytutu Onkologii będzie praktyczną realizacją idei skoordynowanej sieci opieki onkologicznej, której pomysłodawcą i prekursorem był jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku prof. Tadeusz Koszarowski – prof. dr hab. n.med. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Aby zapewnić w powstającym ośrodku najwyższą jakość leczenia podpisano porozumienie z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To wiodąca placówka zarówno w Polsce, jak i w Europie, prowadząca działalność naukowo-badawczą oraz oferująca kompleksowe leczenie w zakresie chorób nowotworowych. Warszawskie Centrum Onkologii dysponuje wysokiej klasy kadrą medyczną i specjalistycznym zapleczem diagnostyczno-leczniczym. Fachowe wsparcie ze strony Centrum Onkologii pomoże w doborze wyposażenia, metod terapii i tworzeniu procedur profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi w Siedleckim Ośrodku Onkologii.
Zapewnienie profesjonalnej kadry medycznej, współpraca w podnoszeniu kwalifikacji personelu, zapewnienie optymalnego przepływu chorych pomiędzy jednostkami, a także możliwość prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych będą możliwe dzięki zaangażowaniu i przychylności osób takich, jak: prof. dr hab. n. med. Jan Walewski oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki.
Liczba zachorowań na choroby onkologiczne jest z roku na rok coraz większa. Dla porównania – w siedleckim szpitalu wojewódzkim liczba porad specjalistycznych udzielonych w poradni onkologicznej od 2009 r. wzrosła ponad dwukrotnie. Niestety, zbyt mała liczba ośrodków onkologicznych i ich scentralizowane rozmieszczenie nie zapewniają równomiernego i sprawiedliwego dostępu do świadczeń tego typu. Tymczasem, biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa i ciągłe powiększanie się grupy osób najbardziej podatnych na nowotwory, opieka onkologiczna powinna być dziś jednym z priorytetów polityki zdrowotnej. Choć w samej stolicy funkcjonują wysoko wyspecjalizowane ośrodki onkologiczne, na pozostałym obszarze nie ma ani jednej placówki oferującej kompleksową opiekę onkologiczną – przykładem białych plam są np. Siedlce. Brak wystarczającej opieki potwierdziły również analizy m.in. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, który na podstawie umowy z urzędem marszałkowskim przeprowadził kompleksową analizę epidemiologiczną, demograficzną oraz popytową. W efekcie zespół ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego udzielił pełnej rekomendacji dla inicjatywy utworzenia siedleckiego ośrodka onkologii. Takiego samego zdania był również konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki. Argumenty te zostały uwzględnione przez ministerstwo zdrowia.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
Dział Organizacji i Zarządzania Jakością
Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.
Z siedzibą w Siedlcach, ul. Poniatowskiego 26, 08-110
www.szpital.siedlce.pl
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
- fot. Mazowiecki Szpital...
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 428
powrót