Informacje prasowe

Informacja prasowa - Znawcy ekologicznej żywności nagrodzeni

2017.06.14 09:50

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Co oznacza skrót BMI? Z czego produkowany jest olej rydzowy? Czego nie wolno używać w gospodarstwie ekologicznym? Dlaczego powinno się ograniczyć spożycie soli? – to przykładowe pytania, z którymi zmierzyli się uczestnicy XIV edycji konkursu „Smak ekologicznej żywności”. Po raz kolejny uczniowie z mazowieckich szkół podstawowych i gimnazjów musieli wykazać się wiedzą na temat ekologicznego rolnictwa i produktów z niego pochodzących.

 

Ekologiczna żywność to i zdrowie, i smak. To także doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, które zwracają uwagę na pochodzenie i jakość wybieranego jedzenia, jak również dzieci i alergików. O tym, czym cechuje się rolnictwo ekologiczne, a także które produkty są najbardziej wartościowe, a które z nich najlepiej omijać szerokim łukiem najwięcej wiedzą uczestnicy organizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego konkursu „Smak ekologicznej żywności”.

 

To już czternasta edycja konkursu, a zainteresowanie nie słabnie. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie pogłębiają wiedzę na temat ekologicznego rolnictwa oraz żywności z niego pochodzącej. Uczestnicy tego konkursu interesują się ekologią, potrafią m.in. wskazać naturalne i chemiczne środki ochrony roślin, wiedzą czym jest kompost, wiele mówią na temat zdrowej żywności. To potwierdzenie, że dzieci i młodzież są świadomymi konsumentami i nie jest im obojętne, po jakie produkty sięgają. A wybór tych wartościowych nie jest łatwym zadaniem – rynek spożywczy jest bardzo zróżnicowany, dlatego warto znać symbole i loga wskazujące, że dany produkt jest ekologiczny

– podkreśla Kazimierz Porębski, z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w UMWM.

 

Do ostatniego etapu przystąpiło 14 uczniów ze szkół podstawowych i 19 z gimnazjów. Każdy w swojej kategorii wiekowej zmierzył się z 33 pytaniami jednokrotnego wyboru oraz trzema pytaniami otwartymi.

 

Ostatecznie wyłoniono po trzech laureatów w każdej kategorii:

 

  • szkoły podstawowe:

I miejsce – Dorota Enerlich – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach (pow. przasnyski),

II miejsce – Aleksandra Szmidt – Zespół Szkół w Drobinie (pow. płocki),

III miejsce – Natalia Bilińska – Publiczny Zespół Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie (pow. płoński);

 

  • gimnazja:

I miejsce – Julita Głodkowska – Gimnazjum w Lesznie (pow. przasnyski),

II miejsce – Wiktoria Masłowska – Zespół Szkół w Goworowie (pow. ostrołęcki),

III miejsce – Anna Błaszczak – Gimnazjum Publiczne im. Ludwika Krasińskiego w Krasnem  (pow. przasnyski).

 

Nagrodami w konkursie były – za każde I miejsce – tablet (nagroda ufundowana przez ARR), za II – aparat cyfrowy, a za III – smartwatch. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz grę planszową „M@zowszanie”. Na wszystkich uczestników końcowego egzaminu oraz ich opiekunów czekała także miła niespodzianka – zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Nagrody za II i III miejsce zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Liczba wyświetleń: 423

powrót