Informacje prasowe

Informacja prasowa - Termomodernizacja szpitala w Krychnowicach na finiszu

2017.04.28 10:35

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Właśnie zakończyła się długo oczekiwana termomodernizacja szpitala w Krychnowicach. Było to możliwe dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (fundusze EOG). Projekt o wartości ponad 7,3 mln zł został w 80 proc. dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Blisko 1,5 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Ekologiczne pozyskiwanie energii to dziś już codzienność.. Również i nasze placówki coraz chętniej sięgają po rozwiązania proekologiczne, a co za tym idzie proekonomiczne. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego. Tym razem podsumowujemy projekt realizowany dzięki wsparciu ze strony Islandii, Liechtenstein i Norwegii. Prace termomodernizacyjne objęły budynki szpitalne, które powstały w latach 60 i 70 ubiegłego wieku – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Projekt realizowany był w trzech etapach. Termomodernizacja objęła sześć budynków szpitalnych, na dachach pięciu z nich zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 120kW.

 

Nasza placówka stawia na ekologiczne rozwiązania. W zeszłym roku zakończyliśmy projekt solarny. Dzięki wsparciu władz Szwajcarii na terenie naszego szpitala stanęła farma solarna. Wybudowany został także budynek kotłowni. Teraz kończymy kolejny proekologiczny projekt, tym razem ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Liczymy, że w dłuższej perspektywie oba te projekty przyniosą realne oszczędności, co będzie z korzyścią dla szpitala,  pacjentów oraz środowiska naturalnego – dodał dyrektor SWPZZPOZ Włodzimierz Guzowski.

 

Prace prowadzone były w sześciu pawilonach. W I pawilonie, w którym działają oddziały: Psychosomatyczny oraz Rehabilitacji Neurologicznej, Poradnia Rehabilitacyjna, Ambulatorium, Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej, Pracownia RTG – USG, a także Apteka Zakładowa ocieplono przegrody zewnętrzne budynku oraz wymieniono oświetlenie na ledowe. Zamontowane zostały nowe okna i drzwi oraz zmodernizowane instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na dachu pawilonu zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne (PV) o łącznej mocy 20 kW i powierzchni czynnej 145 m2.

 

Analogiczny zakres prac objął pawilon V, w którym funkcjonują oddziały psychiatryczne P-1 i P-2. Wykonano również prace termomodernizacyjne w podobnym zakresie w pawilonie administracji.

 

W pawilonie szpitalnym ZOL, w którym funkcjonuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny ocieplono przegrody zewnętrzne budynku oraz zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne (PV) o łącznej mocy 40kW i powierzchni czynnej 290 m2.

 

Prace termomodernizacyjne objęły także pawilon OLAZA, w którym działają Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych z Pododdziałem Leczenia Zespołów Abstynencyjnych po Środkach Psychoaktywnych i Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych. Poza montażem ogniw fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy 20kW i powierzchni czynnej 145 m2, wymieniono także istniejące oświetlenia na oświetlenie typu LED.

 

Ostatnim obiektem, w którym prowadzono prace w ramach projektu był pawilon biurowy 2, w którym mieszczą się biura administracyjne i techniczne. Tu również ocieplone zostały przegrody zewnętrzne budynku, wymienione okna i drzwi, zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania oraz zamontowane oświetlenie ledowe.

 

Tytuł projektu: Termomodernizacja budynku pawilonu szpitalnego nr 1 wraz z wymianą oświetlenia wbudowanego na energooszczędne

Wartość projektu: 7 341 256,00 zł

Kwota dofinansowania z funduszy EOG w wysokości 80%: 5 852 043, 00 zł

Kwota wkładu własnego pochodząca ze środków województwa mazowieckiego w wysokości 20%: 1 489 213,00 zł

Okres realizacji projektu: 1 września 2014 roku – 30 kwietnia 2017 roku

 

Fundusze EOG:

Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Te trzy państwa ściśle współpracują z Unią Europejską na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).

W latach 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wyniosła 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewniła około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 16 krajach. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2017 r.

Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe.

 

Kontakt w sprawie projektu: Radom ul. Krychnowicka 1, tel.  48 332-46-97,

e-mail:szpital@szpitalpsychiatryczny.radom.pl, www.szpitalpsychiatryczny.radom.pl

 

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 103 kB, Liczba pobrań: 114, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 152

powrót