Informacje prasowe

Informacja prasowa - Otwarcie największego dziecięcego ośrodka leczenia mukowiscydozy w Polsce

2017.01.04 13:25 , aktualizacja: 2017.01.04 14:06

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Trzy kondygnacje, 1,4 tys. m² powierzchni użytkowej, najwyższe międzynarodowe standardy, nowoczesny sprzęt i co najważniejsze – komfort dla małych pacjentów i ich rodziców. Dziś w Dziekanowie Leśnym otwarto największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu dziecięcy ośrodek leczący mukowiscydozę. Pierwsi mali pacjenci zostaną przyjęci już 9 stycznia. Opiekę nad nimi będzie sprawował doświadczony zespół Kliniki Mukowiscydozy IMiD. Samorząd województwa przekazał na tę inwestycję 6,3 mln zł.

 

Centrum Leczenia Mukowiscydozy to efekt współpracy między Instytutem Matki i Dziecka, Samorządem Województwa Mazowieckiego, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą a placówką.

 

Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która wymaga stałego i kompleksowego leczenia. Równie ważne jak samo leczenie są warunki w jakich się ono odbywa. Nowe Centrum Leczenia Mukowiscydozy zapewni młodym pacjentom i doskonałą opiekę medyczną, i odpowiednie warunki sanitarne. Szpital w Dziekanowie Leśnym to od dziś najważniejsza placówka leczenia mukowiscydozy w kraju – podkreśla marszałek Adam Struzik.

NOWOCZESNE CENTRUM W OTULINIE LASU

Do szpitala w Dziekanowie Leśnym została przeniesiona Klinika Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jedyny na Mazowszu ośrodek leczący mukowiscydozę. Powstało w ten sposób Centrum Leczenia Mukowiscydozy.  Jest to nowy ośrodek w placówce, mieszczący się w odrębnym szpitalnym pawilonie IVA. Tworzą go część – ambulatoryjna, diagnostyczna oraz szpitalna. Inwestycja objęła nie tylko kompleksowy remont, ale też zakup wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej. Odnowiony oddział spełnia najwyższe międzynarodowe standardy leczenia chorych na mukowiscydozę.

Mamy dziś kolejne dobre otwarcie – finał budowy nowoczesnego Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym. Nasza placówka będzie leczyła na skalę światową, a nasi pacjenci i ich rodzice będą mogli przebywać w warunkach, których mogą nam pozazdrościć ośrodki zagraniczne – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Na parterze nowo powstałego Centrum znajdują się pracownie diagnostyczne z najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym na kompleksową diagnostykę chorób układu oddechowego oraz na prowadzenie działalności naukowej. Na tym samym poziomie znajduje się również pięć pokoi hotelowych dla rodziców pacjentów oraz pokój socjalny przygotowany z myślą o nich. Na pierwszym piętrze znajduje się oddział szpitalny dysponujący dwunastoma jedno- i dwuosobowymi salami. Na oddziale może przebywać 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. Wszystkie sale chorych mają osobne łazienki. Na drugim piętrze powstała pierwsza w Polsce poradnia leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in. Oznacza to, że chorzy nie oczekują na konsultację, ale zaraz po przyjściu do poradni są umieszczani w osobnych pokojach, w których odbywają się konsultacje specjalistyczne. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zminimalizować możliwość kontaktu z innymi chorymi i ryzyko zakażenia krzyżowego. W nowym Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym przygotowano pięć takich pokoi konsultacyjnych. W szpitalu będzie działał również punkt wsparcia dla rodziców prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Świadczenia w Centrum będą udzielane w ramach NFZ.

 

Otwarcie Centrum Leczenia Mukowiscydozy to bardzo ważny moment dla naszego szpitala. W ramach modernizacji powstały trzy kondygnacje, które są od siebie wyizolowane pod względem kontaktowania się pacjentów i personelu, co pozwala na zachowanie aseptyki i higieny, niezwykle istotnych w przypadku tej choroby. Nowoczesne warunki, specjalistyczny sprzęt oraz doświadczona kadra medyczna sprawią, że pacjenci nowego Centrum będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo – podkreśla Robert Lasota, dyrektor SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

PROFESJONALNY ZESPÓŁ

Leczeniem pacjentów w nowo powstałym Centrum zajmie się doświadczony zespół z Kliniki Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie pod kierownictwem prof. Doroty Sands. W Dziekanowie Leśnym kadra medyczna będzie nie tylko leczyć, ale także prowadzić działalność badawczą nad mukowiscydozą.

Powołanie Kliniki Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w nowoczesnym Centrum Leczenia Mukowiscydozy niesie ze sobą możliwość leczenia pacjentów w najlepszych możliwych warunkach, o czym marzy każdy lekarz. Jest również początkiem do dalszego i lepszego prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej, za którą odpowiedzialny będzie Instytut Matki i Dziecka – podkreśla Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Centrum obejmie swoją opieką grupę ponad 400 dzieci chorych na mukowiscydozę, które dotychczas leczone były w IMiD-zie. Na nowym oddziale pracować będzie wielodyscyplinarne grono specjalistów m.in.: lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i psycholog.

– Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym to ośrodek unikatowy nie tylko w skali całego kraju, ale również Europy. Dzięki znakomitej współpracy samorządu województwa, personelu szpitala, a także naszych lekarzy i Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą udało się nam stworzyć jednostkę modelową dedykowaną do leczenia mukowiscydozy – mówi prof. Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym. – Jest to miejsce zapewniające chorym bezpieczne, izolacyjne warunki podczas pobytu oraz kompleksową, wielodyscyplinarną opiekę specjalistów. To milowy krok w leczeniu dzieci i dowód na to, że w Polsce jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom nowoczesne warunki i spełnić najwyższe europejskie standardy leczenia – dodaje.

W leczeniu mukowiscydozy odpowiednie warunki sanitarne mają wyjątkowe znaczenie. Chorzy na mukowiscydozę ze względu na ryzyko zakażeń krzyżowych układu oddechowego nie mogą się ze sobą kontaktować, przebywać we wspólnych salach szpitalnych czy nawet w poczekalni. Dzięki utworzeniu tak nowoczesnego i spełniającego najwyższe standardy leczenia Centrum pacjenci chorzy na mukowiscydozę mają szansę żyć dłużej (w Polsce pacjenci żyją średnio 20-22 lat, tymczasem w krajach Europy Zachodniej o 10 lat dłużej).

PARTNER SPOŁECZNY

Społecznym partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Towarzystwo od wielu lat zabiegało o poprawę warunków leczenia pacjentów z mukowiscydozą, uczestniczyło w pracach projektowych, wspierało finansowo część prac instalacyjnych oraz zakup wyposażenia. Przy Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym PTWM otworzyło punkt poradnictwa i wsparcia socjalnego, w którym chorzy będą mogli uzyskać informacje i skorzystać z form pomocy oferowanych przez Towarzystwo.

Chorzy na mukowiscydozę i ich rodzice z wielką nadzieją oczekiwali na otwarcie Centrum Leczenia Mukowiscydozy.. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi, Dyrekcji Szpitala w Dziekanowie Leśnym, Dyrekcji Instytutu Matki i Dziecka oraz prof. Dorocie Sands za współpracę, w wyniku której powstał ośrodek pod każdym względem wyprzedzający możliwości leczenia oferowane w innych miejscach w Polsce – mówi Jacek Juszczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – To dla nas wielka i bardzo wzruszająca chwila, gdyż mamy świadomość, że dzięki temu ośrodkowi nasze dzieci będą miały szansę na dłuższe i lepsze życie.

Środki na utworzenie Centrum pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego – dotacja w wysokości 6,3 mln zł, a także z budżetu Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Część sprzętu diagnostycznego podarowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Jacek Juszczyński
Prezes Zarządu Głównego
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą
kom. +48 883 110 166
e-mail jjuszczynski@ptwm.org.pl

Biuro Prasowe
Instytut Matki i Dziecka
tel. 22 32 77 423
e-mail daria.chudolinska@imdi.med.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2202 kB, Liczba pobrań: 149, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 1854 kB, Liczba pobrań: 77

Liczba wyświetleń: 680

powrót