Informacje prasowe

Informacja prasowa - O energii słonecznej wiedzą najwięcej. Rozstrzygnięcie konkursu "Energia ze słońca"

2016.11.28 12:05 , aktualizacja: 2016.11.28 13:18

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Znamy laureatów konkursu ekologicznego „Energia ze słońca”. Wybór nie był łatwy, bo w sumie zgłoszono ok. 513 prac z ponad 100 szkół i przedszkoli z całego Mazowsza.  Dziś z rąk Elżbiety Lanc, członka zarządu województwa mazowieckiego autorzy najlepszych prac odebrali dyplomy i nagrody.

 

Młodzi Mazowszanie wiedzą dużo o energii odnawialnej i wspaniale tę wiedzę wykorzystują w swoich pracach i projektach. Ponad 500 zgłoszonych prac, prawie 700 uczestników pokazuje, że zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Dlatego cieszy mnie, że przy okazji tak ważnego projektu samorządu Mazowsza, jakim była budowa instalacji solarnych w naszych szpitalach, udało się przeprowadzić ten konkurs – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Konkurs „Energia ze słońca” rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych – przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych, uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści. Zadaniem dwóch pierwszych grup było przygotowanie pracy plastycznej dowolną techniką. Przed gimnazjalistami postawiono zadanie opracowania projektu multimedialnego. Brak ograniczeń przy metodzie wykonywania doskonale wykorzystali szczególnie najmłodsi uczniowie. W pracach, obok tradycyjnych farb czy kredek użyto takich materiałów jak: różnego rodzaju ziarenka kawy, kolorowe sznurki czy zapałki. Do konkursu zgłoszono również kilkanaście prac przestrzennych. Wszystkie w oczywisty sposób nawiązywały do tematu konkursu, czyli energii słonecznej. Najmłodsi uczestnicy wykazali się nie tylko dużą wiedzą o OZE, ale też pomysłowością i kreatywnością w podejściu do tematu. Jurorzy przy wyborze prac kierowali się m.in. oryginalnością i świadomością podejmowanego tematu.

 

Pierwsze miejsce w kategorii najmłodszych dzieci zdobył Antoni Stawiarski ze Szkoły Podstawowej nr 353 im. Wielkich Odkrywców w Warszawie. Najciekawszą, zdaniem jurorów, pracę w kategorii klas IV-VI przygotował Wojciech Dziewulski ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance (pow. otwocki). Najlepiej z przygotowaniem projektu multimedialnego (zadania dla gimnazjalistów) poradził sobie Kamil Poteralski – uczeń Gimnazjum nr 164 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie.

 

We wszystkich kategoriach rywalizować mogły również zespoły uczniów. Wśród przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych najlepsze okazały się przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Mokobodach (pow. siedlecki). Nagroda dla najlepszej pracy w kategorii klas IV-VI trafiła do uczennic ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Wielkiej (pow. radomski). W najstarszej grupie najatrakcyjniejsze wizualnie i merytorycznie projekty multimedialne zgłosili uczniowie z Publicznego Gimnazjum z Myśliszewicach (pow. radomski), oraz Publicznego Gimnazjum w Baranowie (pow. ostrołęcki).

 

W konkursie przyznano również 12 wyróżnień.

 

Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody nawiązujące do tematu konkursu. Do wygrania były m.in. zabawki, plecaki, gadżety – wszystkie zasilane energią solarną.

 

W konkursie uczestniczyło ponad 100 przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z całego Mazowsza. Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu konkursu, a także zwycięskie prace można znaleźć na stronie www.kolektory.mazovia.pl

 

Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu pn. „Budowa systemu energii odnawialnej” – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego”. Projekt realizowany jest w 12 placówkach zdrowotnych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i budżetu województwa mazowieckiego. Wartość projektu to ponad 42 mln zł.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974 e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 298 kB, Liczba pobrań: 197, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 29 kB, Liczba pobrań: 225, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 224 kB, Liczba pobrań: 77
Rozmiar: 563 kB, Liczba pobrań: 71

Liczba wyświetleń: 486

powrót