Informacje prasowe

Ponad 4,1 mln zł na kolejne inwestycje w subregionie radomskim

2016.09.01 13:50

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Szkolenia dla nauczycieli, zajęcia dodatkowe dla uczniów oraz kształcenie i doskonalenie zawodowe osób dorosłych to projekty, które już niedługo dzięki wsparciu z UE będą realizowane na terenie Radomia. Również dzięki dotacji unijnej przyznanej przez zarząd województwa mazowieckiego na terenie powiatu szydłowieckiego powstanie system wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Umowy o dofinansowanie tych trzech projektów podpisali dziś członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz beneficjenci. Łączne wsparcie dla tych projektów wyniesie ponad 4,1 mln.

 

Przez edukację do sukcesu w dorosłym życiu

 

Zajęcia z programowania komputerowego, eksperymenty oraz inne nowoczesne metody nauczania zostaną już niedługo wprowadzone w 14 radomskich szkołach. Wszystko za sprawą realizowanego dzięki funduszom unijnym projektu. Objętych nim zostanie 2 782 uczniów i 169 nauczycieli z 10 liceów ogólnokształcących, Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych.

Nauczyciele przejdą szereg szkoleń m.in. z zakresu stosowania metod eksperymentu w nauczaniu, z dogoterapii czy też analizy zachowania. Kadra pedagogiczna będzie miała też możliwość ukończenia studiów podyplomowych z socjoterapii. Nauczyciele matematyki i informatyki przejdą szkolenia z algorytmiki i programowania, a specjaliści od przedmiotów informatycznych dodatkowo poszerzą swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Zdobyte w ten sposób umiejętności pomogą pedagogom w ciekawy sposób prowadzić realizowane w ramach projektu zajęcia dodatkowe i wyrównawcze z uczniami. Dzięki nim młodzież nauczy się pracy zespołowej i kreatywności.

 

Ponadto w ramach projektu doposażone zostaną pracownie do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Dwie szkoły otrzymają także zestawy sieciowe. Stworzone w ramach projektu materiały edukacyjne i szkoleniowe będą publicznie udostępniane na portalach internetowych miasta i szkół biorących udział w projekcie.

 

Tytuł projektu: Przez kształcenie do sukcesu

Beneficjent: Gmina Miasta Radomia

Całkowita wartość projektu: 4 024 597,50 zł

Kwota dofinansowania: 3 219 678,00 zł

Działanie: 10.1 Edukacja ogólna i przedszkolna

Większe szanse dorosłych na rynku pracy

 

Radom zainwestuje fundusze unijne również w kształcenie zawodowe dorosłych. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie sześć kursów kwalifikacyjnych w zawodach: betoniarz-zbrojarz, brukarz, dekarz, murarz-tynkarz, posadzkarz, malarz-tapeciarz. Weźmie w nich udział 144 mieszkańców Radomia i okolic posiadających podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Program kształcenia obejmuje 120 godzin zajęć warsztatowych organizowanych w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu oraz bezpośrednio na stanowisku pracy u pracodawcy. Wszyscy kursanci otrzymają materiały szkoleniowe, materiały do zajęć praktycznych, odzież roboczą i środki ochrony osobistej. Dla osób spoza Radomia zagwarantowany jest zwrot kosztów dojazdu.

 

Udział w projekcie pozwoli na uzupełnienie kwalifikacji w zawodach poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Uczestnicy uzupełnią wiedzę teoretyczną oraz zdobędą wymagane doświadczenie. Kursy zakończą się obowiązkowym egzaminem czeladniczym przeprowadzanym przez Izbę Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Otrzymane świadectwo czeladnicze uprawnia do prowadzenia działalności zawodowej na terenie kraju oraz na terenie państw Unii Europejskiej.

 

Tytuł projektu: Dobry fachowiec

Beneficjent: Gmina Miasta Radomia

Całkowita wartość projektu: 759 151,50 zł

Kwota dofinansowania: 607 321,20 zł

Działanie: 10.3 Doskonalenie zawodowe

 

Bezpieczeństwo w powiecie szydłowieckim

 

System wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi w powiecie szydłowieckim obejmie zasięgiem nie tylko gminę miejsko-wiejską Szydłowiec, ale też gminy wiejskie – Chlewiska, Jastrząb, Mirów i Orońsko. W ramach projektu zakupionych zostanie 16 syren alarmowych szczelinowych wraz z urządzeniami towarzyszącymi, pulpity sterowania dla każdej gminy oraz centrala alarmowa do Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Dodatkowo system umożliwi powiadamianie i przesyłanie natychmiastowych informacji sms o zdarzeniach. Pozwoli to nie tylko na ograniczenie skutków katastrof, ale zminimalizuje również ryzyko kosztów wynikających z usunięcia lub naprawienia szkód.

 

Na terenie gmin uczestniczących w projekcie prowadzone będą działania edukacyjno-promocyjne. W każdej z nich zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne z mieszkańcami z zakresu rodzajów alarmów, komunikatów ostrzegawczych, potencjalnych zagrożeń oraz działań prewencyjnych. Spotkania będą organizowane w urzędach gmin lub w świetlicach wiejskich. W każdej gminie będą dostępne ulotki, plakaty oraz broszury. Pojawią się także informacje w prasie lokalnej, na forach społecznościowych oraz w portalach informacyjnych regionu.

 

 

Tytuł projektu: System wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi w Powiecie Szydłowieckim

Beneficjent: Powiat Szydłowiecki

Całkowita wartość projektu: 364 499,98 zł

Kwota dofinansowania: 291 599,98 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

 

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Czachorowska-Jakoniuk
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 24 36
e-mail: a.jakoniuk@mazowia.eu, media@mazowia.eu

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiegi Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 129 kB, Liczba pobrań: 392, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 152

powrót