Informacje prasowe
Informacja prasowa - Prawie 4 mln zł unijnego wsparcia na e-usługi w szpitalu na Inflanckiej
2016.08.11 11:00
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Rejestracja na wizytę u lekarza, elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej czy też wyników badań diagnostycznych to tylko niektóre z usług, jakie zostaną wdrożone w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym „INFLANCKA” dzięki unijnemu wsparciu. Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o przyznaniu blisko 4 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020 na realizację projektu dotyczącego e-zdrowia. Wczoraj umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor szpitala Krzysztof Jerzy Romanowski.
– Informatyzacja placówek zdrowia to nie tylko skomplikowany, ale przede wszystkim bardzo kosztowny proces. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy ze środków unijnych wesprzeć tego typu inwestycje – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Szpitale coraz chętniej inwestują w e-usługi. Powód jest prosty – rozwiązania informatyczne poprawiają jakość i efektywność obsługi medycznej. Dostęp do nowych technologii ułatwia pacjentom kontakt z placówką oraz zapewni lepszą komunikację z lekarzami. Inwestycje tego typu są jednak bardzo kosztowne, dlatego dużym wsparciem są środki unijne. To właśnie dzięki nim w Szpitalu Specjalistycznym „INFLANCKA” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” w Warszawie zajdą zmiany i już od drugiej połowy 2017 roku pacjenci i personel medyczny skorzystają z szerokiego zakresu e-usług.
– Łatwiejszy dostęp do dokumentacji czy też świadczeń medycznych to ważna sprawa, zwłaszcza dla przyszłych mam. Wprowadzenie e-usług umożliwi bowiem nie tylko szybkie umawianie wizyt lekarskich, ale też skuteczniejszą diagnostykę – dodała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
W sumie udostępnionych zostanie tego typu 15 usług. Możliwa będzie m.in.: rejestracja on-line na wizytę u lekarza, elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej i wyników badań diagnostycznych. Nowe rozwiązania będą także skierowane do przyszłych rodziców uczestniczących w zajęciach szkoły rodzenia. Z efektów projektu skorzystają nie tylko pacjenci szpitala i personel, ale także partnerzy projektu, np. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, SP ZOZ „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, „GĄS-MED” Spółka z o.o. oraz Praktyka Lekarska im. prof. Tadeusza Gałamona w Nieporęcie. Partnerzy projektu będą mogli samodzielnie dokonywać e-rejestracji pacjenta do szpitala „Inflancka” np. do poradni specjalistycznej, na badania diagnostyczne czy badania obrazkowe.
– Realizacja tego projektu pozwoli nam zapewnić naszym pacjentkom taki standard usług, jaki w tej chwili gwarantują prywatne kliniki. Pacjentki zyskają dostęp do m.in. swojej dokumentacji medycznej czy wyników badań online. To jest zdecydowanie spore ułatwianie – podkreślił dyrektor szpitala Krzysztof Romanowski.
W ramach projektu przewidywany jest zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Rozbudowany zostanie system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Dodatkowo w szpitalu powstanie system do zarządzania i archiwizowania cyfrowej dokumentacji obrazkowej. Poza tym zaplanowano uruchomienie aplikacji mobilnych dla pacjentów szpitala, personelu i partnerów projektu. W ten sposób dostęp do e-usług możliwy będzie w dowolnym czasie i miejscu. Osoby zainteresowane nowinkami z życia szpitala i bieżącymi informacjami będą mogły korzystać z e-Portalu wiedzy i e-Informatora.
Tytuł projektu: e-Zdrowie „INFLANCKA” - wdrożenie rozwiązań informatycznych mających na celu udostępnienie przyjaznych pacjentowi usług online z zakresu e-zdrowia w Szpitalu Specjalistycznym „INFLANCKA”
Beneficjent: Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” w Warszawie Samodzielny Publiczny
Zakład Opieki Zdrowotnej
Całkowita wartość projektu: 4 980 430,80 zł
Kwota dofinansowania: 3 983 360,64 zł
Działanie: 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza
Kontakt dla mediów:
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 24 36
e-mail: a.jakoniuk@mazowia.eu, media@mazowia.eu
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 654
powrót