Informacje prasowe

Informacja prasowa - Regionalne Inwestycje Terytorialne w subregionie płockim

2016.07.22 13:55 , aktualizacja: 2016.07.22 14:48

Autor: , Wprowadzenie: Kamil Belka

Zamknięty etap przygotowywania RIT-ów (Regionalnych Inwestycji Terytorialnych). Zarząd województwa przyjął plan inwestycyjny dla subregionu płockiego. Główny nacisk położony został na działania związane m.in. ze wzrostem konkurencyjności miasta i obszaru funkcjonalnego poprzez zrównoważony rozwój i sprawny transport oraz przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanym obszarom na terenie regionu. Można więc startować w konkursach, które niedawno zostały ogłoszone. W sumie na projekty w ramach RIT w całym województwie przeznaczono ponad 950 mln zł. Jesienią będzie wiadomo, ile uzyskał tzw. RIT płocki.

 

Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) to autorska inicjatywa zarządu województwa w najnowszym RPO WM (2014-2020) na wzór ZIT-u wprowadzonego przez Komisję Europejską dla Warszawy i okolic. Chodziło o to, by samorządy z pozostałych subregionów Mazowsza mogły wspólnie wypracować projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie.

 

W przypadku Płocka wypracowany przez samorządy i zatwierdzony właśnie przez zarząd województwa plan inwestycyjny obejmuje projekty dotyczące lepszej dostępności pacjentów do wysokiej jakości usług medycznych oraz ożywienia społeczno-gospodarczego tzw. obszarów kryzysowych. W ramach tych projektów planowane są działania obejmujące:

 

  • budowę trasy północno-zachodniej (projekt główny),

  • rozbudowę ulicy Przemysłowej i przebudowę ulicy Kostrogaj w Płocku wraz z niezbędną infrastrukturą w celu udostepnienia terenów inwestycyjnych na osiedlu Łukasiewicza i Trzepowo,

  • rozbudowę i przebudowę drogi powiatowej nr 3759W Szumanie – Bielsk,

  • rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie OFMP,

  • modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej na terenie OFMP,

  • rewitalizację społeczno-gospodarczą śródmiejskich przestrzeni miasta Płocka (projekt główny),

  • rewitalizację najstarszej części Gąbina.

     

– Chodzi o to, aby pięć najważniejszych po Warszawie miast też było moderatorami i organizatorami realizacji szeregu projektów z partnerami – głównie oczywiście samorządowymi – którymi będą gminy i powiaty wokół tych ośrodków regionalnych i subregionalnych. Chcemy, aby te zintegrowane projekty rzeczywiście eliminowały problemy, które tam się pojawiają, np. problemy komunikacyjne. W ten sposób umożliwiamy tym pięciu ważnym ośrodkom pozawarszawskim realizację analogicznego programu, jaki ma Warszawa w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówił marszałek Adam Struzik.

 

W obecnym RPO WM 2014-2020 nowością jest wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, który stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy. Zarząd województwa podjął decyzję, by podobny mechanizm wprowadzić w innych częściach województwa. Stworzone zostały więc Regionalne Inwestycje Terytorialne, które miały stać się dla samorządów lokalnych inspiracją do wspólnego planowania najważniejszych inwestycji.

 

W każdym subregionie liderem jest główne miasto – Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Ma być ono koordynatorem powstającego dla każdego RIT-u planu inwestycyjnego. W planach zawarte są grupy projektów, które będą realizowane przez samorządy lub partnerstwa – zawiązane w dowolnej formie. Z założenia partnerstwa powinny tworzyć się w odpowiedzi na wspólne wyzwania oraz potrzebę wypracowania wspólnej wizji rozwoju. Projekty zgłoszone w ramach RIT mają mieć zintegrowany charakter, to znaczy, że będą to grupy (tzw. wiązki) projektów, które wspólnie rozwiążą jakiś problem i jednocześnie wesprą rozwój subregionu.

 

Nie wszystkie inwestycje muszą być realizowane z udziałem środków unijnych. Chodzi jednak o wypracowanie spójnej koncepcji, która przyniesie korzyści całemu subregionowi. Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla RIT (objętych tzw. OSI problemowymi, czyli obszarami strategicznej interwencji). Startowanie w tych konkursach nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów – otwartych dla wszystkich.

 

Projekty wybierane w konkursie ogłaszanym dla RIT, tak jak pozostałe projekty konkursowe, w celu otrzymania wsparcia będą musiały otrzymać pozytywną ocenę zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 66 kB, Liczba pobrań: 192, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 529

powrót