Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowe czarne punkty nad wodą

2016.06.28 11:40 , aktualizacja: 2016.06.29 14:56

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Jak pokazują policyjne statystyki wakacje to właśnie ten czas kiedy dochodzi do największej liczby utonięć. Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63[1] tego typu zdarzeń. Dlatego, aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją już od siedmiu lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 11 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 132.

 

 

Nadeszły długo oczekiwane wakacje. Wysokie temperatury sprawiają, że coraz chętniej szukamy wytchnienia nad różnego rodzaju akwenami. Niestety bardzo często wybieramy niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne kąpieliska. Zażywamy kąpieli nie zważając na znajdujące się na plaży znaki z zakazem kąpieli.

– Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji statystyki w końcu zaczną spadać, a osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze. Niestety na Mazowszu mamy bardzo wiele kąpielisk niestrzeżonych, które nie zawsze są bezpieczne – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik

Niestety, jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza wciąż znajdują się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Dlatego urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji już od siedmiu lat oznakowuje je tablicami „Czarny punkt wodny”. W tym roku do istniejących 121 punktów dołączy 11 nowych, a 34 zostaną wymienione.

– Czarne punkty nad wodą, to znaki mające pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i nie można go nigdy lekceważyć. Każdego roku stołeczni policjanci podejmują wiele akcji ratunkowych, będących odpowiedzią na wezwanie o pomoc. Za każdym razem ścigają się z czasem, gdyż w takich przypadkach to sekundy mogą zadecydować o czyimś życiu i najczęściej udaje nam się ten wyścig wygrać. Należy jednak pamiętać, że to głównie od zdrowego rozsądku osób wypoczywających nad wodą zależy, czy nie dojdzie do niepotrzebnej tragedii. Pamiętajmy o tym, że kąpiel i wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych jest bardzo ryzykowna. Złym doradcą jest także alkohol, często idący w parze ze zbytnią wiarą we własne możliwości – zaznaczył Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski.

 

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

Bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą jest jednym z priorytetów policji garnizonu mazowieckiego. W ramach planu przedsięwzięć pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2016”, policjanci realizują szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza podczas wakacyjnego wypoczynku. Jedną z wielu inicjatyw, jakie podejmujemy, jest oznaczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kąpieli tablicami CZARNY PUNKT WODNY. Ponadto, policjanci m.in. identyfikują i kontrolują miejsca wypoczynku, nadzorują miejsca niebezpieczne oraz tzw. dzikie kąpieliska. Zadania te realizują funkcjonariusze pełniący służbę na wodach oraz inni policjanci pionu prewencji. Ponadto, na terenie garnizonu mazowieckiego organizujemy i prowadzimy liczne przedsięwzięcia profilaktyczne mające na celu edukację i propagowanie bezpiecznych form wypoczynku. Przykładem takiej inicjatywy jest cykliczny pokaz instruktażowy BEZPIECZNA KĄPIEL oraz liczne pogadanki i prelekcje organizowane dla dzieci i młodzieży w szkołach przed zakończeniem roku szkolnego. Jestem przekonany, że podjęte przez mazowiecką Policje działania przyczynią się do zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa osobom wypoczywającym w okresie letnim – zapewnił I zastępca komendanta wojewódzkiego policji z siedzibą w Radomiu insp. Marek Świszcz.

W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 11 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica), Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane), Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia), Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia), na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew), Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem), Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła), Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”), Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne) i Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane). Dodatkowo wymienione zostaną 34 znaki, z czego aż 13 w Warszawie i okolicy.

 

Środki na wyprodukowanie tablic – blisko 5 tys. zł, zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

 

[1] Dane Komendy Głównej Policji w Radomiu i Komendy Stołecznej Policji w Warszawie

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
tel. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

asp. Mariusz Mrozek
Rzecznik Prasowy
Komendanta Stołecznego Policji
tel 48 22 603 76 76
e-mail: rzecznikksp@policja.waw.pl

kom. Alicja Śledziona
Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji
tel.: 48 345 30 45
email:prasowy.kwpradom@mazowiecka.policja.gov.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 161 kB, Liczba pobrań: 164, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 7193 kB, Liczba pobrań: 422, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 806 kB, Liczba pobrań: 117
Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 141, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 181, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 716

powrót