Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ze szkoły na scenę Teatru Polskiego

2016.06.10 09:20 , aktualizacja: 2016.06.15 10:40

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Trwa kolejna edycja Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Ta wspólna inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Co roku do udziału w konkursie zgłasza się kilkadziesiąt amatorskich grup teatralnych. Termin składania zgłoszeń do tegorocznej edycji upływa 29 lipca br. Zwycięskie przedstawienie zostanie zaprezentowane na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

– Serdecznie zapraszam młodzież z Mazowsza do udziału w czwartym festiwalu teatrów młodzieżowych. Patronem tegorocznej edycji jest francuski komediopisarz, genialny twórca komedii, znany i jednocześnie nieznany Molier. Mam nadzieję, że udział w festiwalu pozwoli młodym pasjonatom teatru spojrzeć na Moliera, nie tylko przez pryzmat listy lektur obowiązkowych i haseł ze szkolnych testów. Chcielibyśmy wspólnie odkryć mniej oczywiste aspekty jego twórczości. Z pasją i oddaniem wniknąć w wykreowany przez niego świat, dostrzec wielość linii interpretacyjnych i pokazać nieprzemijającą aktualność dokonanej przez niego celnej krytyki ludzkiej niedoskonałości. Śmiech u Moliera podszyty jest przecież niemal zawsze gorzką refleksją, czego warto być świadomym, próbując przełożyć jego utwory na język sceny. Pewien jestem, że każdy kto tę próbę podejmie, ma szansę przeżyć wspaniałą, teatralną, intelektualną i osobistą przygodę. Drodzy, gorąco Was zachęcam do udziału w festiwalu. Spotkajmy się ponownie w Teatrze Polskim. Czekamy na Was – zachęca Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.

Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowany jest od 2013 r. Każda z edycji poświęcona jest sylwetce i twórczości innego dramatopisarza. Był już Aleksander Fredro, William Szekspir i Sławomir Mrożek. Bohaterem tegorocznej edycji jest francuski komediopisarz Jean Baptiste Poquelin, czyli Molier – uważany za jednego z najwybitniejszych twórców europejskiej literatury XVII wieku. Stąd tytuł tegorocznej edycji festiwalu „Molier. Śmiech i łzy”.

 

Ten konkurs to nie tylko doskonała okazja dla młodych pasjonatów sztuki teatralnej do zaprezentowania swojego talentu, ale przede wszystkim szansa na doskonalenie swojego warsztatu pod okiem profesjonalistów. Przy realizacji festiwalu co roku współpracują znani i lubiani aktorzy, a także teatrolodzy, wykładowcy Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz reżyserzy. W tym roku młodych aktorów wspierał będzie wybitny reżyser, były dyrektor Comédie-Française, znawca Moliera Jacques Lassalle.

 

– Chcielibyśmy przez tę ideę festiwalu teatrów młodzieżowych wzbudzić w młodych ludziach chęć sięgania po literaturę – czy to polską czy obcą. Stąd formuła konkursu, aby na przemian w kolejnych latach korzystać z twórczości autorów polskich i obcojęzycznych. I tak w  pierwszej edycji mieliśmy Fredrę, w drugiej Szekspira, następnie Mrożka, a teraz Moliera. Chcielibyśmy, aby młodzież przez sięganie do literatury miała możliwość rozwijania swoich możliwości i talentów, a zachętą niech będzie dla nich nagroda główna, czyli warsztaty pod okiem wybitnych artystów i specjalistów oraz możliwość wystawienia przygotowanego spektaklu na deskach Teatru Polskiego – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

na czym polega konkurs

Aby wziąć w nim udział, należy przygotować i zaprezentować przedstawienie teatralne oparte na jednym z dzieł patronującego autora – czyli w tej edycji Moliera. Widowisko nie powinno być dłuższe niż 20 min. Przy ocenie projektów konkursowych komisja będzie brała pod uwagę kilka elementów: reżyserię, adaptację tekstu, oprawę muzyczną, scenografię, umiejętności sceniczne aktorów oraz ogólne wrażenie.

kto może wziąć udział w konkursie

Młodzi, ambitni, a do tego kochający teatr – to właśnie do nich skierowana jest kolejna już edycja festiwalu teatralnego. Zgłaszać mogą się zespoły teatralne ze szkół gimnazjalnych, szkół średnich, domów i  centrów kultury oraz organizacji pozarządowych z Mazowsza. Uczestnicy konkursu mogą mieć od 12 do 20 lat.

nagrody

Warsztaty teatralne pod okiem profesjonalistów, bilety na spektakl, a przede wszystkim możliwość wystawienia na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana zwycięskich spektakli to główne nagrody w konkursie. Dodatkowo, wszyscy laureaci otrzymają ufundowane przez urząd marszałkowski nagrody rzeczowe. Finałowa gala odbędzie się 14 grudnia br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

 

etapy konkursu

Aby wziąć w nim udział należy do 29 lipca br. zadeklarować chęć uczestnictwa. W tym celu trzeba wypełnić załączoną do regulaminu konkursu kartę zgłoszenia, którą można znaleźć na stronie internetowej:http://www.mazovia.pl/komunikaty--konsultacje-spoleczne/komunikaty/art,2309,iv-edycja-festiwalu-amatorskich-teatrow-mlodziezowych-na-mazowszu-organizowanego-przez-samorzad-wojewodztwa-mazowieckiego-i-teatr-polski-im-arnolda-szyfmana-w-warszawie-molier-smiech-i-lzy.html . Następnie należy ją wysłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ul. B. Brechta 2. Komisja konkursowa dokona wyboru laureatów konkursu w drodze trzyetapowej eliminacji.

 

  • do 7 października uczestnicy konkursu muszą złożyć na nośniku elektronicznym (osobiście, drogą pocztową lub mailową) nagranie zadeklarowanego wcześniej i przygotowanego już spektaklu;
  • najpóźniej do 24 października komisja konkursowa wybierze najciekawsze projekty, które następnie przejdą do drugiego etapu;
  • w drugim etapie komisja oceni wybrane przedstawienia, oglądając je na żywo;
  • trzeci etap, czyli ostateczny wybór głównego laureata zakończy się do 15 listopada 2016 r.

 

Organizatorami IV edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu „Molier. Śmiech i łzy” są samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1582 kB, Liczba pobrań: 74
Rozmiar: 1342 kB, Liczba pobrań: 65
Rozmiar: 877 kB, Liczba pobrań: 128, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 226

powrót