Informacje prasowe
Informacja prasowa - Zakończyła się budowa sieci szerokopasmowego internetu na Mazowszu – największy projekt informatyczny w Europie
2015.12.23 10:40 , aktualizacja: 2015.12.23 11:10
Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek
Właśnie dobiega końca największy w Europie projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowego internetu. Tylko na terenie subregionu płocko-ciechanowskiego powstały 853 km łączy, z których będzie mogło skorzystać ponad 102 tys. mieszkańców regionu. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.
– Celem projektu było wyeliminowanie na mapie Mazowsza tzw. białych plam, jeśli chodzi o infrastrukturę internetową. Za nami najtrudniejsza i najkosztowniejsza inwestycja, która stwarza wszystkim mieszkańcom Mazowsza równe szanse w dostępie do internetu. Cieszę się, że udało nam się ją zrealizować – podkreślił marszałek Adam Struzik. Jak dodał: w dzisiejszych czasach brak możliwości podłączenia się do internetu bardzo często przekłada się na brak możliwości rozwoju. Żadna duża ani średnia firma nie ulokuje się w okolicy pozbawionej infrastruktury komunikacyjnej wysokiej jakości. Codzienna praca większości z nich jest bowiem w dużym stopniu oparta na wiedzy i komunikacji. Dlatego funkcjonowanie bez szybkiego internetu to ryzyko nieefektywności.
Projekt „Internet dla Mazowsza” to jedna z kluczowych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. W ciągu dwóch lat na terenie Mazowsza zbudowano 3640 km sieci światłowodowej. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby objęła te tereny, na których nie ma infrastruktury dającej dostęp do szerokopasmowego Internetu. Dzięki realizacji projektu w zasięgu sieci NGA (szerokopasmowego internetu) znalazło się 90 proc. gospodarstw. Powstało 308 węzłów sieci dystrybucyjnej, 42 – szkieletowej i 4 – technicznej. Dostęp do internetu uzyska ponad 1,2 mln mieszkańców regionu. Minimalna przepływowość sieci wyniesie 40MB/s.
W subregionie płocko-ciechanowskim wybudowano łącznie 853,03 km sieci szerokopasmowego internetu, z czego w powiatach: płockim – 173,11 km, gostynińskim – 105,85 km, sierpeckim – 41,01 km, ciechanowskim – 81,99 km, mławskim – 125,71 km, płońskim – 180,97 km, żuromińskim – 85,21 km i pułtuskim – 59,18 km. W sumie z możliwości podłączenia do szerokopasmowego internetu będzie mogło skorzystać ponad 102 tys. mieszkańców tego subregionu.
Mazowiecka sieć szerokopasmowa została zaprojektowana i była budowana zgodnie ze standardami nowej generacji. Podłączenie do niej da mieszkańcom regionu nowe możliwości. Przede wszystkim łatwiejsze będzie załatwianie bieżących administracyjnych spraw.
O celach projektu „Internet Dla Mazowsza”
Głównym celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom, przedsiębiorstwom, organom rządowym i jednostkom administracji publicznej możliwości dostępu do wybranego operatora treści, a przez to dostępu do usług szerokopasmowej transmisji danych realizowanych również w ramach sieci NGA w obszarach wykluczenia cyfrowego.
Projekt polega na budowie szerokopasmowej sieci szkieletowej wokół obszarów zaniedbanych cyfrowo, oraz na budowie sieci NGA na terenie „białych obszarów NGA” (tj. obszarach, na których obecnie nie ma infrastruktury NGA, a inwestorzy prywatni nie planują inwestycji w taką infrastrukturę w ciągu najbliższych trzech lat). Zapewnienie operatorom telekomunikacyjnym dostępu do subsydiowanej infrastruktury szkieletowej i dystrybucyjnej stworzy zachęty do inwestycji w sieci NGA ostatniej mili.
Drugim celem projektu jest umożliwienie takiego korzystania z nowej sieci, aby wyeliminować „przepaść cyfrową” w zakresie tradycyjnych, podstawowych usług szerokopasmowych oraz usług e-administracji. Infrastruktura IDM będzie bowiem dostępna również dla administracji publicznej zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych. Pozwoli to wdrożyć ogólnie dostępne usługi elektroniczne (w tym zwłaszcza administracji elektronicznej, edukacji elektronicznej i e-zdrowia) i szeroko z nich korzystać mieszkańcom Mazowsza. Szerokopasmowy dostęp do internetu pozwoli wyrównać różnice związane z lokalizacją przedsiębiorstw i przyczyni się do wzmocnienia roli obszarów peryferyjnych w województwie mazowieckim.
Projekt ma na celu zainicjowanie działań, które spowodują wyrównanie szans rozwojowych w miejscach, gdzie przeprowadzona będzie interwencja, pozwoli to na zwiększenie świadomości ludności z zakresu wiedzy społeczeństwa informacyjnego (SI) oraz podniesienie konkurencyjności gospodarczej w skali województwa oraz całego kraju.
Partnerem samorządu województwa mazowieckiego jest polsko-koreańskie Konsorcjum Firm KT (KT Corporation – lider konsorcjum oraz członkowie: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO). Z ramienia samorządu województwa Inżynierem Kontraktu jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., który nadzoruje stan zaawansowania prac projektowych, geodezyjnych, budowlanych. Projekt jest realizowany w ramach RPO WM 2007-2013. Wartość całego przedsięwzięcia to około 458 mln zł. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 mln zł.
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1403
powrót