Informacje prasowe

Informacja prasowa - W Garwolinie powstanie nowy oddział szkolno-szpitalny

2015.09.03 16:10 , aktualizacja: 2015.09.03 16:59

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

W Garwolinie powstanie nowa część mazowieckiego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Umowę na stworzenie nowego obiektu podpisali dziś marszałek województwa Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wykonawca budowy – Krzysztof Szurgot właściciel firmy wykonującej tę inwestycję. Prace ruszą w najbliższych dniach. Obiekt ma powstać do końca sierpnia przyszłego roku. Inwestycja kosztować będzie 11,45 mln zł i w całości jest finansowana z budżetu województwa.

Już za kilka dni ruszy budowa zupełnie nowego obiektu szkolno-szpitalnego w ramach Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie sp. z o.o. Jest on niezbędny, by poprawić warunki funkcjonowania Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 działającego przy szpitalu. Nowej lokalizacji wymagał również Oddział I Dzienny Logopedyczno-Foniatryczny – dotychczasowy obiekt przede wszystkim nie spełnia wymogów nakładanych przez przepisy dotyczące placówek służby zdrowia. Poza tym całość jest już w bardzo złym stanie technicznym, a częste awarie instalacji i energochłonność generują dodatkowe koszty utrzymania.

 

Oba budynki są w bardzo złym stanie, a ich dostosowanie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie całkowicie nowego obiektu, w którym będzie mieścił się zarówno oddział logopedyczno-foniatryczny, jak i szkoła z nową salą gimnastyczną. Całą inwestycję o wartość blisko 11,5 mln zł sfinansujemy z naszego budżetu. Mam nadzieję, że nowy rok szkolny uczniowie rozpoczną już w nowym budynku – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Do psychiatrów trafiają coraz młodsze dzieci. Z jednej strony specyfika naszych czasów sprawia, że nasilają się różne zaburzenia psychiczne u najmłodszych. Z raportu konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że ok. 20 proc. populacji dziecięcej ma zaburzenia emocjonalne lub zaburzenia zachowania, a ok. 6 proc. wymaga systematycznej opieki specjalistycznej.

 

Z drugiej strony wzrosła świadomość społeczna – więcej osób nie boi się ani nie wstydzi korzystać z pomocy specjalistów. To ważne, bo często wczesna diagnoza i właściwe leczenie poprawią jakość ich życia.

 

Decydując się na tę inwestycję pokazujemy, że bardzo ważny jest dla nas los pacjentów garwolińskiego szpitala. Cieszę się, że udało się znaleźć firmę, która wybuduje nowy obiekt w ciągu jednego roku i w sposób pozwalający na nieprzerywanie pracy zarówno oddziału, jak i szkoły – zaznaczyła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

W Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie przebywa na leczeniu ponad 200 pacjentów – dzieci i młodzież z terenu całej Polski. Placówka funkcjonuje od wielu lat i prowadzi oddziały dzienne i stacjonarne (w ramach zawartych kontraktów z NFZ). Nie tylko zapewnia specjalistyczną opiekę medyczną czy zaopatrzenie w leki, ale też edukację na odpowiednim poziomie szkolnym dla danego pacjenta. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiednich warunków ich pobytu.

 

Budowa całkowicie nowego i świetnie wyposażonego obiektu oznacza lepsze warunki nie tylko dla naszych małych pacjentów, ale także dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli pracujących w szpitalu i szkole – mówiła Jolanta Zaklika, prezes zarządu Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie.

 

Prace odbywać się będą na terenie obecnego szpitala. Powstanie tam nowoczesny kompleks szkolno-szpitalny z salą gimnastyczną i pomieszczeniami zaplecza. Rozebrane zostaną dwa najbardziej wyeksploatowane pawilony, które nie nadają się już do użytku. Poza tym rozbiórka czeka budynek hydroforni. Przebudowana zostanie sieć gazowa oraz wykonane będą przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej. Na terenie nowo powstałego kompleksu powstaną również wewnętrzne drogi, podjazdy i dojścia.

 

W pierwszej kolejności zostanie oddany do użytkowania budynek Oddziału I Dziennego Logopedyczno-Foniatrycznego, a następnie budynek szkoły. Wszystko zaplanowane jest tak, by od nowego roku szkolnego można już było korzystać z nowych obiektów.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 157 kB, Liczba pobrań: 236, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 1042 kB, Liczba pobrań: 130
Rozmiar: 1609 kB, Liczba pobrań: 120

Liczba wyświetleń: 787

powrót